E.ON sprzedał złoża rosyjskiemu miliarderowi

Bloomberg

Mocno zadłużony niemiecki koncern energetyczny E.ON sprzedał swoje norweskie złoża ropy i gazu rosyjskiemu miliarderowi Michaiłowi Fridmanowi.

Fridman kupił za 1,4 mld euro złoża ropy oraz gazu na terenie Norwegii i włączył je do swojej spółki Dea. E.ON informuje, że sprzedaż złóż to wynik nowej orientacji biznesowej koncernu, który stawia bardziej na źródła odnawialne oraz znaczny ratunek dla firmy, która jest zadłużony na 29 mld euro. Rosyjski biznesmen przejął w sumie 43 licencje na wydobycie ropy i gazu w Norwegii.

Media już w zeszłym tygodniu informowały, że niemiecki koncern prowadzi zaawansowane rozmowy z funduszem LetterOne należącym do rosyjskiego miliardera, który w marcu tego roku kupił od innego niemieckiego koncernu RWE spółkę wydobywczą Dea za ponad 5 mld euro.

Dea jest właścicielem 190 licencji na wydobycie ropy i gazu, w tym także kilku na Morzu Północnym, leżących u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Poza tym wydobywa gaz i ropę także w Niemczech, Norwegii i Egipcie. Jest też właścicielem znajdujących się na terenie Niemiec podziemnych zbiorników magazynujących gaz ziemny. Ma też udziały m.in. w złożach na Wyspach Kanaryjskich, Tunezji, Libii i Turkmenistanie.

Fundusz LetterOne Group dysponuje majątkiem o wartości 21,9 mld euro, a pochodzący ze Lwowa Michaił Fridman uważany jest za jednego z najbogatszych obywateli Rosji.

Jest też objęty międzynarodowymi sankcjami przeciwko Rosji. Brytyjski rząd zmusił go do sprzedania licencji na wydobycie paliw płynnych na terenie Wielkiej Brytanii. Decyzja zapadła w kwietniu i Fridman ma na sprzedaż licencji 6 miesięcy – informuje Reuters.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy: mniej biurokracji przy stawianiu turbin wiatrowych

Niemiecki urząd nadzoru rynku energii, Bundesnetzagentur (BNA) popart zmianę przepisów prawnych i procedur administracyjnych ...

Rośnie import energii

Od stycznia do listopada sprowadziliśmy już do Polski z zagranicy ponad 8 TWh energii ...

Saudi Aramco zarabia dwa razy więcej niż Apple

Po raz pierwszy od 30 lat Arabia Saudyjska ujawniła, ile zarabia na ropie naftowej. ...

Władze w Petrolinveście bez absolutorium

Zwyczajne walne zgromadzenie nie udzieliło absolutorium żadnemu z członków zarządu, ani żadnemu z członków ...

Kraje rozwijające się samodzielnie prowadzą transformację

Na peryferiach Zachodu OZE stają się najważniejszym źródłem energii. Trudno się dziwić: zachodni biznes ...

Wirus zaatakował białoruską atomówkę

Ponad 100 przypadków koronawirusa na budowie elektrowni atomowej na Białorusi. Zachorowali nie tylko pracownicy ...