E.ON sprzedał złoża rosyjskiemu miliarderowi

Bloomberg

Mocno zadłużony niemiecki koncern energetyczny E.ON sprzedał swoje norweskie złoża ropy i gazu rosyjskiemu miliarderowi Michaiłowi Fridmanowi.

Fridman kupił za 1,4 mld euro złoża ropy oraz gazu na terenie Norwegii i włączył je do swojej spółki Dea. E.ON informuje, że sprzedaż złóż to wynik nowej orientacji biznesowej koncernu, który stawia bardziej na źródła odnawialne oraz znaczny ratunek dla firmy, która jest zadłużony na 29 mld euro. Rosyjski biznesmen przejął w sumie 43 licencje na wydobycie ropy i gazu w Norwegii.

Media już w zeszłym tygodniu informowały, że niemiecki koncern prowadzi zaawansowane rozmowy z funduszem LetterOne należącym do rosyjskiego miliardera, który w marcu tego roku kupił od innego niemieckiego koncernu RWE spółkę wydobywczą Dea za ponad 5 mld euro.

Dea jest właścicielem 190 licencji na wydobycie ropy i gazu, w tym także kilku na Morzu Północnym, leżących u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Poza tym wydobywa gaz i ropę także w Niemczech, Norwegii i Egipcie. Jest też właścicielem znajdujących się na terenie Niemiec podziemnych zbiorników magazynujących gaz ziemny. Ma też udziały m.in. w złożach na Wyspach Kanaryjskich, Tunezji, Libii i Turkmenistanie.

Fundusz LetterOne Group dysponuje majątkiem o wartości 21,9 mld euro, a pochodzący ze Lwowa Michaił Fridman uważany jest za jednego z najbogatszych obywateli Rosji.

Jest też objęty międzynarodowymi sankcjami przeciwko Rosji. Brytyjski rząd zmusił go do sprzedania licencji na wydobycie paliw płynnych na terenie Wielkiej Brytanii. Decyzja zapadła w kwietniu i Fridman ma na sprzedaż licencji 6 miesięcy – informuje Reuters.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Porozumienie w Tauron Wydobycie. Górnicy dostaną 1000 zł

Tym razem dobito targu – w czwartek podpisano porozumienie ze związkami zawodowymi ze spółki ...

Ostatni dzwonek dla ustawy offshore wind

Jednogłośne uchwalenie tzw. ustawy offshore przez sejmową Komisję do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów ...

Wielki odwrót szarej strefy z rynku paliw

Firmy produkujące paliwa płynne i legalnie nimi handlujące odnotowują coraz większą sprzedaż, zwłaszcza oleju ...

Gazowy cud na Ukrainie

W ciągu dwóch lat Ukraina zmniejszyła swoje zapotrzebowanie na gaz o jedną trzecią. To ...

Total będzie wydobywał gaz w Iranie

Francuski koncern energetyczny Total będzie wydobywał gaz ze złoża w Zatoce Perskiej. Umowa na ...

Polityka energetyczna pod ostrym ostrzałem krytyki

We wtorek mija termin konsultacji przedstawionej przez resort energii polityki energetycznej państwa do 2040 ...