E.ON sprzedał złoża rosyjskiemu miliarderowi

Bloomberg

Mocno zadłużony niemiecki koncern energetyczny E.ON sprzedał swoje norweskie złoża ropy i gazu rosyjskiemu miliarderowi Michaiłowi Fridmanowi.

Fridman kupił za 1,4 mld euro złoża ropy oraz gazu na terenie Norwegii i włączył je do swojej spółki Dea. E.ON informuje, że sprzedaż złóż to wynik nowej orientacji biznesowej koncernu, który stawia bardziej na źródła odnawialne oraz znaczny ratunek dla firmy, która jest zadłużony na 29 mld euro. Rosyjski biznesmen przejął w sumie 43 licencje na wydobycie ropy i gazu w Norwegii.

Media już w zeszłym tygodniu informowały, że niemiecki koncern prowadzi zaawansowane rozmowy z funduszem LetterOne należącym do rosyjskiego miliardera, który w marcu tego roku kupił od innego niemieckiego koncernu RWE spółkę wydobywczą Dea za ponad 5 mld euro.

Dea jest właścicielem 190 licencji na wydobycie ropy i gazu, w tym także kilku na Morzu Północnym, leżących u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Poza tym wydobywa gaz i ropę także w Niemczech, Norwegii i Egipcie. Jest też właścicielem znajdujących się na terenie Niemiec podziemnych zbiorników magazynujących gaz ziemny. Ma też udziały m.in. w złożach na Wyspach Kanaryjskich, Tunezji, Libii i Turkmenistanie.

Fundusz LetterOne Group dysponuje majątkiem o wartości 21,9 mld euro, a pochodzący ze Lwowa Michaił Fridman uważany jest za jednego z najbogatszych obywateli Rosji.

Jest też objęty międzynarodowymi sankcjami przeciwko Rosji. Brytyjski rząd zmusił go do sprzedania licencji na wydobycie paliw płynnych na terenie Wielkiej Brytanii. Decyzja zapadła w kwietniu i Fridman ma na sprzedaż licencji 6 miesięcy – informuje Reuters.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja traci gazowe dochody

Choć Rosja wyeksportowała w tym roku więcej gazu to zarobiła na nim o blisko ...

#RZECZoBIZNESIE: Michał Romanowski: Pozwanie Tauronu to gra lobbingowa

Adresat tego pozwu jest całkowicie niezrozumiały, pomijając kwestię istoty i zasadności roszczeń – mówi ...

Do redukcji wykorzystania zasobów przyczynia się m.in. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Closed loop – open opportunities

How Poland and Polish companies can benefit from the transition to a circular economy. ...

Dobre wyniki PGE po trzech kwartałach

Polska Grupa Energetyczna od stycznia do września zarobiła na czysto prawie 3 mld zł. ...

Putin w zarządzie Gazpromu

Nowy wiceprezes zarządu gazowego koncernu zajął miejsce zmarłego nagle innego członka kierownictwa. Nazywa się ...

Lotos powiększył sieć

Gdański koncern umocnił się na trzeciej pozycji polskiego rynku stacji paliw. Obecnie posiada już ...