Młodzi walczą o klimat

Mamy postulaty, które są merytorycznie prawdziwe i chcemy je wykorzystać, żeby zmienić coś w naszym społeczeństwie – mówili przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego,Anna Pawłowska i Antoni Wiśniewski-Mischal, goście programu Michała Niewiadomskiego.

 

 

Pierwszy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbył się 15 marca 2019, 12 kwietnia o godz. 12 rozpoczął się drugi. – Postulujemy cały czas, żeby politycy obudzili się i zdali sobie sprawę, że mamy problem. Chcemy zmian – mówił Pawłowska. Wiśniewski-Mischal zaznaczył, że skoro są ruchem społecznym mają dużą energię. – Chcemy ją wykorzystać, żeby poruszać polityków i przestali być bierni wobec zmian klimatycznych, które uderzą nas i ich dzieci – tłumaczył.

 

Bloomberg News

– Mamy postulaty, które są merytorycznie prawdziwe i chcemy je wykorzystać, żeby zmienić coś w naszym społeczeństwie – dodał. Pawłowska zdradziła, że w kolejnych miesiącach chcą zacząć współpracę z Ministerstwem Środowiska i Ministerstwem Energii. – Chcemy organizować dla ludzi wykłady. Chcemy cały czas pojawiać się w mediach i przypominać ludziom, że jest problem – mówiła.

CZYTAJ TAKŻE: Benedykciński: Walka ze smogiem to walka o życie

Ich ruch jest ogólnopolski. – Nie chcemy być tylko grupką ludzi z Warszawy. Współpracujemy z wszystkimi miastami w Polsce, każde jest tak samo ważne. Bardzo młodych ludzi się angażuje. 15 marca w samej Warszawie było nas między 7 a 11 tys. W całej Polsce może nawet 20 tys. ludzi – podali. – Cały czas podkreślamy, że to co robimy indywidualnie jest małym procentem rzeczy, które powinniśmy zrobić – stwierdził Wiśniewski-Mischal.

 

Smokestacks and cooling towers emit smoke and water vapor at the RWE AG owned coal-fired power station Niederaussem near Bergheim, Germany/Bloomberg

– Organizujemy wykłady, bo postanowiliśmy, że musimy edukować rówieśników. W programie szkolnym nie ma niczego o zmianach klimatycznych, a my zapraszamy naukowców, którzy się na tym znają. Podkreślamy, że istnieje coś takiego jak osobisty ślad węglowy, który możemy w pewien sposób obliczyć. Później łatwo obliczyć, że jadąc gdzieś dalej lepiej wybrać pociąg niż samolot – dodał. Pawłowska zaznaczyła, że jednym z postulatów jest, aby rząd w końcu odstąpił od węgla. – Jeżeli do 2052 r. nie zrobimy nic z emisją CO2 to poziom średniej temperatury świata wzrośnie o 1,5 stopnia Celsjusza od początku epoki przemysłowej – przypomniała. – Moi rodzice na początku nie rozumieli z czym wychodzę na ulicę. Traktowali to jako zabawę. Jak zaczęłam z nimi rozmawiać to zaczęli rozumieć o co mi chodzi – dodała.

Mogą Ci się również spodobać

Szybka jazda na plasterku słoniny

Fińskie innowacyjne paliwo pozwala ograniczyć aż o 90 procent emisje gazów cieplarnianych, w porównaniu ...

Ruszyły zapisy na akcje Unimotu

Od dziś można zapisywać się na 2,2 mln walorów spółki oferowanych po cenie emisyjnej ...

Atom, czyli energetyczna wańka-wstańka

Minister energii Krzysztof Tchórzewski nieoczekiwanie powrócił do planów związanych z budową polskiej elektrowni jądrowej. ...

Polska mało ambitna klimatycznie i energetycznie

Warszawa nie dość, że nie pomaga w globalnej walce z ociepleniem, to ma problem ...

Gaz-System przeprowadzi aukcje

1 lipca zainteresowane firmy będą mogły zarezerwować przepustowości na gazociągach łączących nasz kraj z ...