Zbyt opieszała walka ze smogiem

Rząd nie wywiązuje się z obietnic w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce – alarmują eksperci.

Publikacja: 13.11.2017 21:00

Zbyt opieszała walka ze smogiem

Foto: 123RF

Rozpoczęte w styczniu prace rządu nad realizacją programu „Czyste powietrze” przebiegają zbyt wolno. Spośród 14 punktów programu jak dotąd nie zrealizowano w pełni ani jednego – wynika z analizy Polskiego Alarmu Smogowego.

Nikłe postępy

Eksperci zwracają uwagę przede wszystkim na wciąż niewdrożone – mimo licznych zapowiedzi – normy jakości paliw stałych. – To kluczowa regulacja, która pomoże w walce o czyste powietrze. Dziś nikt nie kontroluje węgla, który jest sprzedawany na rynku detalicznym. To tak, jakby paliwo na stacji benzynowej nie było sprawdzane – tłumaczy Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Pomimo zapowiedzi nie opracowano ponadto programu dotyczącego ubóstwa energetycznego, nie rozpoczęto prac nad wprowadzeniem obowiązkowego stopniowego podłączania do sieci ciepłowniczej budynków zlokalizowanych na terenach miejskich i podmiejskich, a także nie wprowadzono do programów sektorowych inicjatyw służących rozwojowi technologii niskoemisyjnych.

Jedyny krok do przodu według autorów analizy wykonało Ministerstwo Rozwoju i Finansów, wydając rozporządzenie w sprawie wymagań emisyjnych dla kotłów węglowych. Nowe przepisy mają wyeliminować z rynku piece najgorszej jakości. Rozporządzenie jest jednak nieszczelne. Według ekspertów luki w prawie umożliwiają dalszą sprzedaż złej jakości pieców, jeśli tylko producenci zmienią ich etykiety, uznając je np. za kotły na biomasę.

– Tempo prac budzi zaniepokojenie. Przez dziesięć miesięcy nie udało się rządowi zrealizować w pełni żadnej z obietnic. Oczekujemy od poszczególnych ministrów większej aktywności, a od pani premier koordynacji prac rządu nad działaniami mającymi na celu wyeliminowanie smogu – mówi Dworakowska. Oficjalny apel w tej sprawie trafił do premier Beaty Szydło.

Miliony zamiast miliardów

Polski Alarm Smogowy wystosował zapytanie do resortu finansów, jakie dodatkowe środki przewidziano w budżecie na 2018 r. na wymianę przestarzałych kotłów, termomodernizację domów jednorodzinnych oraz redukcję ubóstwa energetycznego. Okazuje się, że łączna kwota przeznaczona na wydatki dotyczące ochrony powietrza oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu to 200 mln zł, a więc 4 proc. wydatków dotyczących środowiska.

Resort finansów tłumaczy, że dodatkowo w projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. zaplanowano rezerwę na dofinansowanie zadań z zakresu środowiska i gospodarki wodnej w wysokości 369 mln zł. Nie wiadomo jednak, na co konkretnie zostaną przeznaczone te środki.

Według Polskiego Alertu Smogowego skuteczna walka ze smogiem wymaga natomiast środków liczonych nie w milionach, ale w miliardach złotych.

Sięgniemy Po surowce z dna oceanu

Mariusz Jędrysek, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, przedstawił założenia polityki surowcowej państwa. Zakłada ona m.in. stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców, pozyskiwanie surowców poza granicami kraju, bezzbiornikowe magazynowanie substancji w górotworze, pozyskiwanie surowców z odpadów i wykorzystanie energii geotermalnej. Według Jędryska surowce takie, jak węgiel, siarka, ropa czy gaz powinny być źródłem bogactwa polskich regionów. Poza tym w ciągu 10 lat ma ruszyć eksploatacja na posiadanej przez Polskę działce na Atlantyku, bogatej w siarczki miedzi oraz pierwiastki ziem rzadkich. – Na świecie jest tylko siedem krajów, które dysponują taką działką. Pierwszy rejs rozpoznawczy odbędzie się już w przyszłym roku – zapowiedział Jędrysek.

Rozpoczęte w styczniu prace rządu nad realizacją programu „Czyste powietrze” przebiegają zbyt wolno. Spośród 14 punktów programu jak dotąd nie zrealizowano w pełni ani jednego – wynika z analizy Polskiego Alarmu Smogowego.

Nikłe postępy

Pozostało 93% artykułu
Energetyka Zawodowa
Przyłączenia OZE poza kolejką? UOKiK przeszukał biura Enei
Energetyka Zawodowa
Wydzielenia elektrowni węglowych nie będzie? Minister nie pozostawia wątpliwości
Energetyka Zawodowa
Prezes Grupy Tauron: Każdy pracownik będzie mógł zdecydować o swojej przyszłości
Energetyka Zawodowa
Rafako szykuje się do zwolnień grupowych
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Energetyka Zawodowa
Jak zaradzić problemom z dostępem mocy do produkcji prądu?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska