„Od około 20 lat OMV wspólnie ze słowacką firmą Transpetrol próbował połączyć ropociąg z rafinerii Schwechat (Austria) przez Słowację bezpośrednio z siecią rosyjską. Teraz projekt został ostatecznie zakończony" – czytamy w oświadczeniu, cytowanym przez austriacki Kronen Zeitung.
Oficjalnie projekt padł ofiarą transformacji energetycznej, przez co budowa dodatkowego ropociągu stała się niepotrzebna. Istnieją jednak inne powody. Przede wszystkim rosyjska wojna, co po raz kolejny postawiła pytanie o wiarygodność Rosji jako partnera.
Czytaj więcej
Władze Austrii chcą uniezależnić kraj od rosyjskiego surowca, który wciąż importują. Zapowiedziały zerwanie obowiązującej do 2040 r. umowy z Gazpromem. Firmy austriackie nie będą mogły kupować rosyjskiego gazu.
Ropa naftowa transportowana do Austrii trafia do rafinerii OMV w Schwechat. Dociera tam rurociągiem Adria–Wiedeń. OMV zainicjowało trasę przez Słowację w 2003 roku. Zgodnie z planem miało powstać 62-kilometrowe połączenie pomiędzy Bratysławą a Schwechatem. Umożliwiłoby to bezpośrednie połączenie z ropociągiem Przyjaźń i zakup tańszej rosyjskiej ropy, co obniżyłoby koszty transportu surowców.
Teraz to już przeszłość, podobnie jak przeszłością w Unii jest ropociąg Przyjaźń.