Rosja straciła naftowy rynek UE. Kto teraz kupuje rosyjską ropę?

Kreml przyznaje, że stracił nie tylko unijny rynek gazu, ale i ropy. W 2023 roku 2-4 proc. rosyjskiej ropy trafiało do krajów Wspólnoty. Połowę naftowego eksportu Rosji zassały Chiny, a Indie - 40 procent.

Publikacja: 27.12.2023 12:38

Rosja straciła naftowy rynek UE. Kto teraz kupuje rosyjską ropę?

Foto: Bloomberg

„Jeśli wcześniej (przed wywołaną przez Kreml wojną - red.) dostarczaliśmy Europie (tak Rosjanie określają UE — red.) łącznie około 40–45 proc. ropy i produktów naftowych całkowitego naszego eksportu, to na koniec tego roku spodziewamy się, że będzie to nie więcej niż cztery–pięć procent” – przyznał Aleksandr Nowak, wicepremier Rosji w wywiadzie dla propagandowej tuby Kremla, państwowej telewizji Rossija 24.

W kwietniu Nowak mówił, że w 2022 roku Rosja przekieruje 40 mln ton ropy i produktów naftowych z Zachodu na Wschód. Oczekiwał, że spadek dostaw na Zachód w 2023 roku wyniesie 140 mln ton.

Czytaj więcej

Jest sposób na rosyjską ropę. Dania wkracza do gry

Według raportu Eurostatu za wrzesień udział rosyjskiej ropy i produktów naftowych w całości importu do krajów Unii w drugim kwartale 2023 roku spadł do 2,3 proc. Jedynymi odbiorcami były kraje wyłączone spod obowiązku przestrzegania unijnych sankcji - Węgry, Czechy i Słowacja. Łączna wielkość dostaw ropy z Rosji do Czech, gdzie obie rafinerie kontroluje Orlen, na koniec 2023 roku utrzyma się na poziomie 4,2 mln ton, na Słowację zmniejszy się o 10 proc., na Węgry pozostanie na niemal niezmienionym poziomie.

Agencja Prime przypomina, że jeszcze w drugim kwartale 2021 roku na Rosję przypadała prawie jedna trzecia całkowitego eksportu ropy do Unii. USA i Norwegia dostarczyły po 8 proc., nieco mniej – Kazachstan, Libia i Arabia Saudyjska. Na koniec drugiego kwartału 2022 roku, kiedy wojna już trwała, udział Rosji w imporcie ropy do UE spadł do 22 procent.

Główni sponsorzy rosyjskiej wojny

Kto więc głównie wspierał rosyjską agresję importując objęte sankcjami rosyjską ropę i produkty naftowe? Wobec utraty najbardziej zyskownego unijnego rynku Kreml i koncerny naftowe przekierowują dostawy surowców energetycznych do Azji. W 2023 roku połowa rosyjskiego eksportu trafiła do Chin, a udział dostaw do Indii w ciągu dwóch lat wyniósł 40 proc. - ogłosił Nowak. Dodał, że „wcześniej (przed rosyjską wojną - red.) dostaw do Indii praktycznie nie było” - cytuje agencja Interfaks.

Od stycznia do września 2023 r. Indie zakupiły 69 mln ton rosyjskiej ropy, podał Reuters. W listopadzie dostawy wzrosły o 9,7 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jeśli chodzi o Chiny, to według rosyjskich danych celnych w okresie styczeń-listopad br. trafiła tam 97,5 mln ton ropy z Rosji, czyli o 22 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Rosja zajmuje pierwsze miejsce wśród eksporterów ropy do Chin. A Państwo Środka to największy importer ropy.

Sankcje naftowe

Unia Europejska wprowadziła embargo na rosyjską ropę i produkty naftowe (nie dotyczy ropy naftowej trafiającej do krajów UE ropociągiem Przyjaźń – południową nitką - do Słowacji, Czech i na Węgry), a następnie ustanowiła na nie górny pułap cenowy. Limit dla ropy naftowej transportowanej drogą morską obowiązuje od 5 grudnia 2022 r. Ustalono go na 60 dolarów za baryłkę, dla produktów naftowych – w zależności od ich rodzaju: na 100 dolarów za baryłkę dla oleju napędowego i 45 dolarów za baryłkę dla oleju opałowego sprzedawanego z dyskontem. Obowiązuje od 5 lutego 2023 r.

Ropa
Ostry spadek cen ropy. Rynek odetchnął po izraelskim ataku
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Ropa
Ropa gwałtownie tanieje. Rosja straci najwięcej
Ropa
Nowy czynnik wpływa na ceny ropy i szkodzi środowisku
Ropa
Rosyjska ropa coraz tańsza. Duże zniżki nie pomagają
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Ropa
Ile Orlen zarobił w Czechach na rosyjskiej ropie?