Białoruś z rekordowym wydobyciem ropy. Najwyższym od 28 lat

Białoruski reżim pochwalił się rekordowym wydobyciem ropy w 2023 roku. Miało być najwyższe od 28 lat i wynieść niecałe 2 mln ton. To nie zmniejsza zależności od importu z Rosji, stanowi bowiem około 8 procent kupowanej rosyjskiej opy.

Publikacja: 04.01.2024 15:09

Białoruś z rekordowym wydobyciem ropy. Najwyższym od 28 lat

Foto: Bloomberg

"W ciągu ostatniego roku spółka wydobyła 1876 tys. ton ropy. To rekord za ostatnie 28 lat. Z odwiertów wykonanych w 2023 r. wydobyto 201 tys. ton surowca. Po raz pierwszy od 40 lat wielkość zapasów ropy dzięki nowym złożom, przekroczyła o ponad 400 tys. ton roczny poziom wydobycia czarnego złota ” – agencja Belta cytuje słowa przedstawiciela państwowego przedsiębiorstwa Biełorusnieft.

Czytaj więcej

Rosja straciła naftowy rynek UE. Kto teraz kupuje rosyjską ropę?

Tanie paliwa z rosyjskiego surowca

Firma poszukuje, bada i zagospodarowuje pola naftowe, wierci odwierty, wydobywa ropę naftową i towarzyszący jej gaz ziemny na Białorusi i za granicą. Za jaką? Rosyjską. Ile i gdzie tam wierci, władze nie podają. Prawdopodobnie Białorusini są podwykonawcami rosyjskich gigantów naftowych.

W 2022 roku wydobycie ropy naftowej na Białorusi też, według władz, wzrosło o około 75 tys. ton w stosunku do roku 2021 i przekroczyło 1,8 mln ton. Wcześniej w ciągu kilku lat wydobywano około 1,7 miliona ton ropy rocznie. Tych danych nie można dziś zweryfikować. Z Rosji reżim Łukaszenki kupował tanio i bez cła ponad 30 mln ton rocznie. Maksymalny import w 2015 r wyniósł 32,7 mln ton.

Przerób rosyjskiej ropy w dwóch krajowych rafineriach i eksport paliw i produktów naftowych przez dziesięciolecia stanowił główne źródło zapełniania budżetu białoruskiego reżimu. Mińsk sprzedawał paliwa w Europie dużo taniej niż inni producenci. Wśród największych importerów była Polska. Zgodnie z umowami z Kremlem, Białorusini dostarczali rocznie do Rosji 1 mln ton produktów naftowych, a Rosja na Białoruś - 23 mln ton surowej ropy.

Konflikt z Kremlem o ropę 

Jednak w 2018 roku Moskwa ograniczyła eksport swojej ropy na Białoruś, zmniejszając go z 5,3 mln t na kwartał do najpierw 3,5 mln ton a potem do 3 mln ton. Mińsk odpowiedział podniesieniem taryf na tranzyt rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. W rezultacie roczny import spadł do 18 mln ton ropy, resztę Łukaszenko kupił znacznie drożej w Azerbejdżanie, Iranie a nawet w odległej Wenezueli.

Od rosyjskiej agresji na Ukrainę i udzielanego Kremlowi wsparcia, reżim białoruski objęty jest sankcjami i zdany na rosyjski surowiec. Wydobycie własnej ropy na Białorusi ekonomicznie się nie opłaca. Jest kilkukrotnie droższe niż import z Rosji. Białoruskie złoża należą do trudno dostępnych, co oznacza wysokie koszty pompowania surowca.

Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS
Ropa
Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena
Ropa
Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ropa
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy