Dlaczego przeniesiono spotkanie OPEC+? Przez dwóch eksporterów ropy

Szczyt organizacji eksporterów ropy, zaplanowany na najbliższy weekend, niespodziewanie został odwołany w trzy dni przed rozpoczęciem. Przyczyną jest wyłamanie się z ustaleń dwójki afrykańskich eksporterów - Nigerii i Angoli.

Publikacja: 24.11.2023 13:46

Dlaczego przeniesiono spotkanie OPEC+? Przez dwóch eksporterów ropy

Foto: Bloomberg

Spotkanie zostało przełożone na 30 listopada. Jak dowiedziała się agencja Reuters, chodzi o sytuację z wydobyciem w Nigerii i Algierii. W czerwcu 2023 r. OPEC+ zrewidował dla kilku członków cele w zakresie wydobycia ropy naftowej. W szczególności Zjednoczone Emiraty Arabskie dodały 200 tysięcy baryłek dziennie do swojego nowego celu wydobywczego na 2024 r., wynoszącego 3,219 mln baryłek dziennie.

Nigeria i Angola znalazły się wśród państw, którym wyznaczono niższe cele produkcyjne, czyli redukcję wydobycia. Kraje te nie były dotychczas w stanie osiągnąć wymaganych wskaźników ze względu na problemy z inwestycjami i bezpieczeństwem. Pewne problemy z tym ma także Kongo.

Afrykańscy urzędnicy powiedzieli agencji Reuters, że Angola i Nigeria nie chcą ograniczeń w pompowaniu i dążą do zwiększenia wydobycia ropy. Dlatego OPEC, przy pomocy firm konsultingowych, zweryfikuje wyniki w tych krajach do końca 2023 roku.

Czytaj więcej

Wojna pozbawiła Kreml ogromnej części dochodów z ropy i gazu

W czwartek władze nigeryjskie poinformowały, że ​​zwiększyły wydobycie ropy i mają w planach jeszcze większe wydobycie. – Według stanu na 17 listopada Nigeria produkowała dziennie 1,7 miliona baryłek ropy i kondensatu oraz oczekuje, że do końca roku liczba ta osiągnie 1,8 miliona baryłek dziennie – powiedział Olufemi Soneye, rzecznik Nigeryjskiego Państwowego Koncernu Naftowego. Reuters dowiedział się, że w rzeczywistości produkcja nigeryjska może skoczyć do 2 mln baryłek dziennie.

Nigeria to największy eksporter i producent ropy w Afryce. Zdaniem ekspertów, największe wątpliwości budzi jednak Angola, podczas gdy z Nigerią i Kongiem prawdopodobnie uda się dojść do porozumienia w sprawie wymaganego poziomu produkcji.

Do końca czerwca 2024 r. trzy niezależne firmy konsultingowe dokonają także przeglądu planów dotyczących zdolności wydobycia ropy naftowej dla wszystkich członków OPEC+, aby określić docelowe poziomy na 2025 r.

Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna
Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy
Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS