Kuba ma nowego głównego dostawcę ropy naftowej. Zdetronizował Rosję

Kuba zaczęła wykorzystywać własne tankowce do zwiększenia importu ropy z Meksyku, który w drugim kwartale tego roku prześcignął Rosję jako kluczowy dostawca ropy na wyspę - wynika z danych z monitoringu statków.

Publikacja: 10.08.2023 19:14

Kuba ma nowego głównego dostawcę ropy naftowej

Kuba ma nowego głównego dostawcę ropy naftowej

Foto: Bloomberg

Po wielodniowych kolejkach na stacjach benzynowych i przerwach w dostawie prądu, obciążony surowymi sankcjami gospodarczymi USA kraj poszerzył swoje źródła importu ropy, aby złagodzić niedobory paliwa, uzupełnić zapasy i zmniejszyć zależność od tradycyjnych i największych dostawców jak Rosja i Wenezuela. Waszyngton nałożył również sankcje na przemysł naftowy Wenezueli od 2019 roku w związku z zarzutami oszustw wyborczych – przypomina Reuters.

Czytaj więcej

Kuba znów bez prądu. Przerwy w dostawach potrwają do maja

Meksyk stał się czołowym dostawcą ropy na Kubę, wysyłając ją statkami należącymi do państwowego koncernu naftowego Petroleos Mexicanos (Pemex) i statkami należącymi do Kuby. Dostarczył w ten sposób około 2 milionów baryłek w ciągu ostatnich czterech miesięcy, wynika z danych Reutersa opartych na śledzeniu tankowców.

Od lipca pływający pod kubańską banderą tankowiec Vilma odbył dwa rejsy z meksykańskiego terminalu Pajaritos do kubańskiego terminala Cienfuegos i hawańskiej rafinerii. Według danych Refinitiv Eikon statek wcześniej przewoził wenezuelską ropę i olej opałowy na Kubę. Z danych wynika, że tankowiec Delsa pod banderą Kuby dostarczył również meksykańską ropę z Pajaritos do Cienfuegos w czerwcu, a następnie popłynął do Wenezueli, gdzie również załadował ropę.

Vilma i Delsa należą do nielicznych kubańskich tankowców, które nie zostały objęte sankcjami Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA. Inne kubańskie statki były w ostatnich latach naprawiane lub kontrolowane w stoczni w Veracruz w Meksyku, w tym znajdująca się na czarnej liście USA Esperanza, która obecnie wciąż się tam znajduje.

Czytaj więcej

Wszystkie odcienie sympatii do Rosji

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział Reuterowi w kwietniu, że Waszyngton „jest świadomy tego, że Kuba kupuje ropę z różnych krajów” także tych objętych sankcjami. Według danych, tankowiec Pemex Bicentenario odbył w tym roku co najmniej cztery rejsy z Meksyku na Kubę. Dane pokazały, że w sumie Meksyk dostarczał Kubie około 13 000 baryłek dziennie lekkiej ropy naftowej Olmeca od kwietnia. Ropa meksykańska lepiej nadaje się dla starzejących się kubańskich rafinerii niż ciężka ropa wenezuelska. Wenezuela w ostatnich latach walczyła o wyprodukowanie wystarczającej ilości paliwa na potrzeby krajowe, zmniejszając eksport. Jej dostawy na Kubę w tym roku do lipca spadły do 55 000 baryłek dziennie z prawie 80 000 baryłek dziennie w 2020 roku. Meksyk i Wenezuela były stałymi dostawcami ropy na Kubę w ramach paktu z San Jose w latach 90. Podczas gdy Wenezuela powiększyła eksport na wyspę od czasu zawarcia dwustronnego paktu handlowego w 2000 r., to Meksyk wysyłał ładunki na Kubę tylko sporadycznie z powodów humanitarnych aż do tego roku – pisze Reuters.

Czytaj więcej

Kuba znalazła się między młotem a kowadłem - Rosją i Stanami Zjednoczonymi

Według danych Eikon, Rosja dostarczała Kubie około 12 000 baryłek dziennie ropy naftowej, między lutym a lipcem. Kubie prawie zawsze brakuje paliwa, ale najbardziej podczas upalnego karaibskiego lata, kiedy mieszkańcy włączają klimatyzację, pobierając rezerwy energii. Kubański rząd rozpoczął w tym roku remont swoich rozpadających się elektrowni na ropę. Te naprawy i większe dostawy paliwa z Rosji i Meksyku przyczyniły się do bardziej stabilnego wytwarzania i mniejszej liczby przerw w dostawie prądu w tym roku. Jednak paliwa – benzyna i ropa – do samochodów prywatnych oraz ciężarowych wciąż są racjonowane. Od marca tego roku Kubańczycy walczą z ich dramatycznymi niedoborami.

Ropa
Chiny tną import ropy z Rosji, Indie będą następne. Cena surowca spada
Ropa
Rosyjska ropa utknęła na tankowcach. Chińczycy rezygnują z Sachalina
Ropa
Norweskie platformy wiertnicze pod specjalnym nadzorem. Możliwy rosyjski sabotaż
Ropa
Ameryka Trumpa nie wierzy w świat bez ropy
Ropa
Łukoil opuści Bułgarię. Sprzedaje swoją rafinerię