Arabia Saudyjska ogranicza wydobycie. Ropa jest za tania

Arabia Saudyjska ogłosiła w poniedziałek, że przedłuży ograniczenie produkcji ropy o 1 milion baryłek dziennie przynajmniej do końca sierpnia. Ograniczenie wydobycia, które weszło w życie w sobotę, początkowo planowano na lipiec, aby podnieść ceny ropy, ponieważ oczekiwania dotyczące światowego popytu wydają się słabe - informuje CNN.

Publikacja: 03.07.2023 12:16

Arabia Saudyjska ogranicza wydobycie. Ropa jest za tania

Foto: Bloomberg

Arabia Saudyjska i inni producenci z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zapowiedzieli dobrowolną redukcję wydobycia od maja do końca tego roku. Oznacza to, że Arabia Saudyjska nadal produkuje około dziewięciu milionów baryłek dziennie. Beczka to 159 litrów.

Czytaj więcej

Ropa tanieje, ale prawdziwy rollercoaster dopiero przed nami

Rosja poinformowała w poniedziałek, że od sierpnia zmniejszy eksport ropy o pół miliona baryłek dziennie. Jest to część planu na rzecz utrzymania równowagi na rynku ropy naftowej, powiedział rosyjskim mediom minister energetyki Aleksander Nowak.

Obie decyzje prawdopodobnie doprowadzą do gwałtownego wzrostu cen ropy.

Ceny ropy naftowej mogą gwałtownie skoczyć

Komunikat o ograniczeniu wydobycia spowodował, że ceny ropy Brent, globalnego benchmarku ropy naftowej, wzrosły o 1% do poziomu 76 USD za baryłkę. WTI, amerykański benchmark, wzrósł o 1,1% do 71 USD – informuje CNN.

Arabia Saudyjska po raz pierwszy ogłosiła cięcia po czerwcowym spotkaniu członków OPEC, Rosji i innych mniejszych producentów, sojuszu znanego jako OPEC+. „Ta dodatkowa dobrowolna obniżka ma na celu wzmocnienie działań zapobiegawczych podejmowanych przez kraje OPEC+ w celu wspierania stabilności i równowagi rynków ropy” – poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Arabii Saudyjskiej, cytując oficjalne źródło w Ministerstwie Energii. Na czerwcowym spotkaniu Rijad zapowiedział również, że przedłuży redukcję produkcji o 500 000 baryłek dziennie – ogłoszoną po raz pierwszy w kwietniu – do końca przyszłego roku.

Czytaj więcej

Chińska huśtawka z rosyjską ropą: w czerwcu import gwałtownie spadł

Także inni członkowie OPEC+ zobowiązali się do ograniczenia produkcji w tym czasie w obliczu rozczarowujących perspektyw światowego popytu, a silne odbicie chińskiej gospodarki po pandemii wydaje się coraz mniej prawdopodobne. „Optymizm wokół 12-miesięcznych perspektyw produkcji osłabł w czerwcu do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy, ponieważ niektóre firmy wyraziły zaniepokojenie stosunkowo słabymi warunkami rynkowymi” – napisali analitycy S&P Global w poniedziałkowym raporcie.

OPEC+, zrzeszający Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojuszników na czele z Rosją, wydobywa około 40 procent światowej ropy.

Ropa
Ceny ropy podskoczyły tylko na chwilę. Maleją obawy o wojnę Izraela z Iranem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ropa
Ropa gwałtownie tanieje. Rynek patrzy na USA i Izrael
Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy