Chińska huśtawka z rosyjską ropą: w czerwcu import gwałtownie spadł

O ile w maju Chiny kupiły rekordowo dużo ropy z Rosji, o tyle w czerwcu import ten zmniejszył się aż o połowę. Import ropy z Rosji przez kraje Unii zmalał przez rok od inwazji Kremla na Ukrainę, ale nie znikł.

Publikacja: 21.06.2023 13:28

Chińska huśtawka z rosyjską ropą: w czerwcu import gwałtownie spadł

Foto: Bloomberg

Rosyjskie firmy naftowe nagle stanęły w obliczu ogromnego spadku popytu ze strony jednego z dwóch kluczowych nabywców. Chiny, które razem z Indiami kupują ponad 80 proc. eksportowanej z Rosji ropy, zmniejszyły w czerwcu zakupy o połowę, informuje agencja Reuters, powołując się na dane Refinitiv Eikon i informacje od traderów.

Tankowanie na oceanie

Od 1 do 19 czerwca z rosyjskich portów wysłano do Chin zaledwie 0,26 mln ton ropy Urals, podczas gdy w tym samym okresie w maju dostawy wyniosły 0,67 mln ton. Z morskich przeładunków, gdzie ropa przelewana jest z tankowca na tankowiec bezpośrednio na morzu, Chiny otrzymały z Rosji 300 tys. ton – o 120 tys. mniej niż w pierwszych trzech tygodniach maja. Zamiast rosyjskiego surowca niezależne chińskie rafinerie, zwane „samowarami”, preferowały ropę irańską – tańszą i lepszej jakości.

Czytaj więcej

Po cichu na rynek ropy wrócił potężny gracz. Może dlatego surowiec taniał

Po znacznym ograniczeniu przez UE importu rosyjskiej ropy w grudniu 2022 r. głównymi odbiorcami rosyjskich produktów naftowych pozostały Turcja, Indie i Chiny. W 2023 roku udział Indii w imporcie rosyjskiej ropy naftowej wzrósł do 20 proc., w porównaniu z 2 proc. przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Powoduje to m.in wzrost napięcia między Arabią Saudyjską a Rosją, ponieważ Moskwa nadal dostarcza na rynek ogromne ilości tańszej ropy, podważając wysiłki Rijadu zmierzające do podniesienia cen.

W całym maju Chiny importowały z Rosji 9,71 mln ton ropy, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w lutym 2022 r. Liczby odzwierciedlają szersze pogłębienie więzi gospodarczych między tymi krajami, a cały handel w maju wzrósł do poziomów nienotowanych od inwazji Moskwy na Ukrainę.

Gaz powoli ciurka do Chin

Po utracie przez Gazprom znacznej części zyskownego rynku unijnego Kreml próbuje zrekompensować sobie straty na rynku chińskim. Tu jednak sytuacja jest trudniejsza, aniżeli w wypadku ropy. Obecnie rosyjski gaz tłoczy do Chin jeden gazociąg Siła Syberii, ale są to ilości nieporównywalne z tym, ile gazu kupowała w Rosji Unia.

Gazprom nie informuje dokładnie, ile gazu eksportuje teraz do Chin. Co i raz tylko ogłasza, że bije kolejne rekordy, ale liczb nie podaje. Według analityków ten eksport to ok. 10 mld m sześc. gazu  rocznie, podczas kiedy Unia kupowała w Gazpromie ok. 150 mld m sześc. rocznie.

Niedawno Rosjanie ogłosili, że zbudują do Chin drugi gazociąg - Siła Syberii 2. Miałby ułatwić transport 50 mld m sześć gazu ziemnego rocznie, mniej więcej na poziomie całkowitej przepustowości porzuconego projektu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Kreml jest przekonany, że ​​nowy rurociąg zostanie uruchomiony, ale Pekin jak dotąd unikał jednoznacznego zobowiązania.

Unia wciąż dotuje rosyjską wojnę

Według licznika fińskiej organizacji CREA, który zlicza dochody Rosji z eksportu ropy, gazu i węgla od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., kraje Unii do 18 czerwca 2023 r zapłaciły rosyjskiemu reżimowi blisko 160 mld euro, z czego  91,7 mld euro za ropę; 63,978 mld euro za gaz i 3,423 mld euro za węgiel.
W tym roku unijny import ropy z Rosji znacznie zmalał, ale nie znikł. Jego wartość wynosi 10,3 mld euro. Gazu unijni odbiorcy kupili najwięcej - za 6,5 mld euro. Dla porównania Chiny kupiły ropy za 21,8 mld euro, a gazu za 2,5 mld euro. Indie wydały na rosyjską ropę 11,6 mld euro, a Turcja 6,65 mld euro.

Rosyjskie firmy naftowe nagle stanęły w obliczu ogromnego spadku popytu ze strony jednego z dwóch kluczowych nabywców. Chiny, które razem z Indiami kupują ponad 80 proc. eksportowanej z Rosji ropy, zmniejszyły w czerwcu zakupy o połowę, informuje agencja Reuters, powołując się na dane Refinitiv Eikon i informacje od traderów.

Tankowanie na oceanie

Pozostało 91% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ropa
Rosyjskie tankowce sparaliżowane sankcjami. Stoją w portach od miesięcy
Ropa
Śmierć prezydenta Iranu nie zrobiła wrażenia na rynku ropy
Ropa
Kreml zarobił mniej na eksporcie ropy, a będzie jeszcze… lepiej
Ropa
Rośnie wydobycie ropy poza OPEC. To zasługa jednego kraju
Ropa
Ropa potaniała najszybciej od kwartału; wiadomo dlaczego
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?