Dzisiaj, 17 marca, kontrakty futures na ropę amerykańską West Texas Intermediate (WTI) spadły poniżej 69 dol. za baryłkę. Na koniec tygodnia spadek wyniósł około 10 proc. Zdaniem agencji Bloomberg ma to związek z upadkiem Silicon Valley Bank (SVB), szesnastym co do wielkości bank w USA. Bank 11 marca ogłosił upadłość.

SVB stał się drugim co do wielkości bankrutem w historii USA po Washington Mutual Bank. Upadek instytucji kredytowej doprowadził do spadku cen akcji w Europie i zamknięcia kolejnego banku w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Czy Rosja straci 650 mln dolarów dochodów z ropy?

Teraz inwestorzy czekają na ewentualną reakcję porozumienia OPEC+ na to załamanie. Agencja zauważa, że przedstawiciele Rosji i Arabii Saudyjskiej w OPEC+ spotkali się już w Rijadzie, aby omówić działania eksporterów ochrony ich interesów, co sami producenci ropy nazywają stabilizacją rynkową.

Konsultant branżowy FGE ocenia w rozmowie z Bloomberg, że OPEC+ nie podejmie żadnych działań, dopóki cena ropy Brent nie spadnie poniżej 70 dol. za baryłkę.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że na rynku ropy naftowej w I półroczu będzie panować nadpodaż, mimo zapowiadanego przez Rosję ograniczenia wydobycia ropy w marcu. Unia Europejska zakłada, że średnia cena ropy Brent w tym roku wyniesie 84,8 dol. za baryłkę.

Dwa dni temu cena ropy Brent spadła poniżej 72 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 22 grudnia 2021 roku.