Jak informuje Bloomberg, powołując się na swoje źródła, trzy kraje uważają obecny pułap cenowy (60 dol./baryłka) za zbyt wysoki. Obniżenie go o 9 dol. powinno zmniejszyć wpływy Rosji z eksportu ropy o 650 mln dol. miesięcznie, gdyż cena baryłki Uralu będzie o 5 proc. niższa od obecnych cen rynkowych.

Bloomberg zauważa, że negocjacje nie będą proste, ponieważ przyjęcie ostrzejszego środka będzie wymagało zgody wszystkich krajów UE.

Czytaj więcej

Niemcy zmniejszyły zakupy ropy z Rosji o 99,9 procent

14 marca zastępca sekretarza skarbu ds. polityki gospodarczej Ben Harris zapowiedział, że Waszyngton zastrzega sobie prawo do zmiany ceny maksymalnej „jeśli i kiedy odpowiada to jego potrzebom”. Limit mógłby zostać dostosowany, „jeśli Rosja uzyska zbyt duże dochody” – wyjaśnił Harris. Zauważył też, że UE może obniżyć krańcową cenę baryłki rosyjskiej ropy o 5 dolarów.

Według rosyjskiego ministerstwa finansów średnia cena rosyjskiej ropy Urals w okresie styczeń-luty 2023 r. wyniosła 49,52 dol. za baryłkę, w lutym 49,56 dol.

Ograniczenie przez kraje zachodnie ceny do 60 dolarów za baryłkę weszło w życie 5 grudnia. Cena maksymalna została zatwierdzona przez kraje G7 (G7: USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Kanada, Włochy i Japonia), a także Australię i Unię Europejską. Norwegia i Szwajcaria także dołączyły do porozumienia.