Ja informuje w czwartek służba prasowa operatora rurociągu Przyjaźń:
„Dzisiaj, 23 lutego, system głównych rurociągów naftowych KazTransOil JSC zaczął przyjmować kazachską ropę do transportu do Niemiec. Zgodnie z harmonogramem dostaw ropy zatwierdzonym przez ministerstwo energii Kazachstanu, w lutym KazTransOil JSC transportuje 20 tysięcy ton kazachskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń” do punktu dostawy ropy „Adamowa Zastawa” w celu dalszej dostawy do Niemiec” - podała spółka w oświadczeniu.
Czytaj więcej
Europejskie koncerny wciąż dają Rosji zarobić na krwawą wojnę, którą rozpętała na Ukrainie. Wykorzystując luki w sankcyjnych przepisach, kontynuują zakupy ropy dostarczanej tankowcami, choć jest to zabronione od 5 grudnia. Zarabiają też unijni armatorzy, głównie z Grecji, oraz europejscy ubezpieczyciele. Jeden tankowiec zawinął do Polski.
We wrześniu 2022 r. - siódmym miesiącu rosyjskiej agresji na Ukrainę, niemiecki rząd ogłosił, że będzie negocjował z Kazachstanem zakup ropy z transportem rurociągiem Przyjaźń, aby zastąpić ropę rosyjską w rafinerii w mieście Schwedt Do tej pory Kazachstan korzystał z tranzytu przez „Przyjaźń”, przesyłając rocznie około 10 mln ton ropy w kierunku rosyjskiego portu w Ust-Łudze pod Petersburgiem.
Wcześniej - 16 września ubiegłego roku niemiecki rząd przekazał spółkę Rosneft Deutschland i RN Refining & Marketing GmbH pod kontrolę Niemieckiej Federalnej Agencji Sieciowej. W ten sposób uzyskał kontrolę nad udziałami w trzech rafineriach: PCK w Schwedt, Miro w Karlsruhe i Bayernoil w Vogburgu.