Reklama
Rozwiń

Ropa z Kazachstanu popłynęła do Niemiec przez Rosję i Polskę

Kazachstańska spółka narodowa KazTransOil rozpoczęła przyjmowanie kazachskiej ropy do transportu do Niemiec. Surowiec popłynie naftociągiem "Przyjaźń".

Publikacja: 23.02.2023 15:17

Ropa z Kazachstanu popłynęła do Niemiec przez Rosję i Polskę

Foto: Shutterstock

Ja informuje w czwartek służba prasowa operatora rurociągu Przyjaźń:

„Dzisiaj, 23 lutego, system głównych rurociągów naftowych KazTransOil JSC zaczął przyjmować kazachską ropę do transportu do Niemiec. Zgodnie z harmonogramem dostaw ropy zatwierdzonym przez ministerstwo energii Kazachstanu, w lutym KazTransOil JSC transportuje 20 tysięcy ton kazachskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń” do punktu dostawy ropy „Adamowa Zastawa” w celu dalszej dostawy do Niemiec” - podała spółka w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Rosyjska ropa cieknie do Europy z tankowców. Także do Polski

We wrześniu 2022 r. - siódmym miesiącu rosyjskiej agresji na Ukrainę, niemiecki rząd ogłosił, że będzie negocjował z Kazachstanem zakup ropy z transportem rurociągiem Przyjaźń, aby zastąpić ropę rosyjską w  rafinerii w mieście Schwedt  Do tej pory Kazachstan korzystał z tranzytu przez „Przyjaźń”, przesyłając rocznie około 10 mln ton ropy w kierunku rosyjskiego portu w Ust-Łudze pod Petersburgiem.

Wcześniej - 16 września ubiegłego roku niemiecki rząd przekazał spółkę Rosneft Deutschland i RN Refining & Marketing GmbH pod kontrolę Niemieckiej Federalnej Agencji Sieciowej. W ten sposób uzyskał kontrolę nad udziałami w trzech rafineriach: PCK w Schwedt, Miro w Karlsruhe i Bayernoil w Vogburgu.

W październiku Rosnieft za pośrednictwem prawników próbował zakwestionować tę decyzję. Federalny Sąd Administracyjny Niemiec potwierdził otrzymanie pozwu. Zakład w Schwedt dostarcza produkty ropopochodne do większości wschodnich Niemiec, w tym do lotniska w Berlinie.

29 grudnia rosyjski monopolista w transporcie ropy - Transnieft poinformował, że ​​otrzymał od KazTransOil wniosek o rezerwę dodatkowej przepustowości ropociągu na tranzyt do Niemiec w wysokości 1,2 mln ton na 2023 rok. Informacje te zostały później potwierdzone przez samą firmę w Kazachstanie. Wyjaśniono, że w pierwszym kwartale ma zostać przepompowanych 300 tysięcy ton.

Kazachstan planował wysłać pierwsze 20 tys. ton ropy ropociągiem „Przyjaźń” w kierunku Niemiec najpierw w styczniu 2023 r., potem terminy przesunięto na luty. Rosjanie od początku wojny utrudniają Kazachstanowi eksport ropy przez swoje porty i terytorium.

„Przyjaźń” ma swój początek w Ałmietiewsku, przechodzi przez Briańsk, a następnie rozgałęzia się na dwa odcinki: północny (przez terytorium Białorusi w kierunku Polski) i południowy (przez terytorium Ukrainy w kierunku Węgier, Słowacji, Czech).

Ropa
Produkcja i eksport ropy z USA rośnie. Jak długo?
Ropa
Węgrzy chcą kupić największą rafinerię Bułgarii. Należy do Rosjan
Ropa
Rosyjska ropa znów płynie na Węgry? Budapeszt oddycha z ulgą. Moskwa milczy
Ropa
Rosja wstrzymała dostawy ropy na Węgry. To nagła decyzja
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Ropa
Katastrofa ekologiczna nad Morzem Czarnym. 40 km plaż Rosji skażonych mazutem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku