Atutem przemawiającym za polskim koncernem może zawarta niedawno umowa na dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej. Zgodnie z planowaną nowelizacją ustawy, warunek wcześniejszej nacjonalizacji rosyjskiego majątku oddanego w zarząd powierniczy rządu, mógłby zostać zniesiony. Byłoby to możliwe pod warunkiem, gdyby sprzedaż majątku była konieczna do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania niemieckiego sektora energetycznego.
Czytaj więcej
Niemcy zrezygnowali całkowicie z rosyjskiej ropy. Teraz do rafinerii w Schwedt trafi ropa z Kazachstanu. Pierwsza dostawa zostanie zrealizowana już w tym miesiącu.
Jak przypomina agencja Reuters, Niemcy przejęły kontrolę nad rafinerią w Schwedt w zeszłym roku w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i oddały Rosneft Deutschland pod zarząd niemieckiego regulatora. Rosnieft jednak nadal posiada 54,17 proc. udziałów w rafinerii. Rosyjski koncern energetyczny pozwał niemiecki rząd w październiku za swoje działania. „Kiedy władza nadzoru powierniczego jest bardzo niepewna, rząd ucieka się do kolejnego sposobu wykraczającego poza zasady rządów prawa” – powiedział Reuterowi prawnik Bertrand Malmendier z Malmendier Legal, kancelarii reprezentującej interesy rosyjskiej firmy. Malmendier powiedział Reutersowi, że skoro nacjonalizacja Gazpromu Germania „zakończyła się już fiaskiem”, Niemcy nie będą chciały powtórzyć tego w Schwedt.
Czytaj więcej
Niemcy nie będą przerabiać rosyjskiej ropy od końca tego roku – dlatego potrzebują alternatywy dla ropy kupowanej od Rosnieft. Nowe dostawy mogą pochodzić z Polski, ale warunkiem Warszawy jest zmiana właściciela rafinerii w Schwedt – informuje niemiecki portal n-tv.de.
Jednak planowana korekta w prawie, przygotowana przez ministerstwo gospodarki i przegłosowana przez rząd, daje mu większą swobodę w przekazywaniu aktywów oddanych w powiernictwo. Takie przekazywanie majątku jest obecnie prawnie możliwe tylko wtedy, gdy służy to zachowaniu wartości firmy. Wraz z wejściem w życie częściowego embarga Unii Europejskiej na rosyjską ropę, które obowiązuje od początku tego miesiąca, Niemcy próbują znaleźć sposób na zaopatrywanie rafinerii w ropę. Rafineria pracuje na zaledwie 60 proc. mocy produkcyjnych, a ropa przepływa przez niemiecki port Rostock, ale rząd chce ją zwiększyć, zaopatrując rafinerię w ropę importowaną przez polski naftoport w Gdańsku.