Polska naciska na Niemcy w kwestii wschodnioniemieckiej rafinerii Schwedt i sugeruje – jako warunek współpracy - wywłaszczenie rosyjskiego właściciela Rosnieft. Polska jest gotowa wesprzeć Schwedt w dostawach ropy - poinformowało polskie ministerstwo klimatu. Warunkiem jest jednak, aby Rosnieft nie posiadał już żadnych udziałów w rafinerii. Pomimo utworzonej przez Niemcy administracji powierniczej Rosnieft pozostaje jej właścicielem – informuje portal.
Czytaj więcej
Rosnieft uważa przekazanie swoich aktywów pod kontrolę niemieckiego regulatora za pogwałcenie zasad gospodarki rynkowej i de facto utratę aktywów, w które zainwestował 4,6 mld euro. Rosjanie obwiniają Niemców i Polaków o zmowę w celu przejęcia aktywów. Grożą sądem.
Kiedy niemiecki rząd zdecydował o przejęciu w zarząd powierniczy aktywa Rosnieftu w Niemczech „Ministerstwo Gospodarki w Berlinie ogłosiło, że Polska z zadowoleniem przyjęła rozwiązanie powiernicze. Rozmowy z Polską w sprawie sieci rurociągów i dostaw ropy są konstruktywne – pisze portal n-tv.de i przypomina, że mimo decyzji Berlina Rosnieft posiada wciąż 54 proc. akcji, Shell jest drugim co do wielkości właścicielem z 37 proc. Ropa dociera do rafinerii przez ropociąg Przyjaźń. Aby w wystarczającym stopniu wykorzystać rafinerię w Schwedt bez ropy Rosnieftu, konieczne są teraz dostawy przez port w Gdańsku i tamtejszy system rurociągów. Dzięki transportom cysternami do portu w Rostocku, a stamtąd rurociągiem do Schwedt, można zabezpieczyć tylko około 60 procent pojemności. Dla prawidłowego funkcjonowania rafinerii konieczne jest jednak zabezpieczenie co najmniej 75 procent pojemności.
Według niemieckiego portalu tłem polskiej presji może być to, że koncern naftowy Orlen jest zainteresowany większościowym pakietem akcji, a tym samym kontrolą nad rafinerią w Schwedt. Najpierw jednak Rosnieft musiałaby zrezygnować ze swoich 54 proc. udziałów albo musiałby zostać wywłaszczony przez państwo niemieckie. Rosnieft już zaprotestował przeciwko przekazaniu swoich niemieckich spółek w zarząd powierniczy i rozważa podjęcie kroków prawnych.
Czytaj więcej
Polski PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt, kontrolowanej jeszcze do niedawna przez rosyjski Rosnieft.