Kazachska ropa trafi do niemieckiej rafinerii rosyjskim rurociągiem, na co zgodził się już Kreml.

Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki w styczniu planowana jest dostawa kazachskiej ropy do rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii. Przetarg na to jest obecnie prowadzony w Kazachstanie, powiedziała rzeczniczka ministerstwa. Rząd federalny prowadził rozmowy z rządem Kazachstanu.

Czytaj więcej

Kreml zgadza się na transport kazachskiej ropy do Niemiec

Rafineria zaopatruje prawie cały Berlin i Brandenburgię w benzynę, naftę, olej napędowy i olej opałowy. Poszczególne umowy na dostawy byłyby zawierane przez same firmy, rząd federalny jedynie wspierałby proces politycznie, wyjaśniła rzeczniczka. Kontrakt na kazachską ropę został zawarty za pośrednictwem akcjonariusza PCK. „O transporcie decydują władze Kazachstanu i Rosji” – poinformowało ministerstwo.

Od grudnia 2022 roku obowiązuje embargo na dostawy rosyjskiej ropy drogą morską. 1 stycznia Niemcy wstrzymały również dostawy za pomocą rurociągu „Przyjaźń”. Rafineria PCK poszukuje więc alternatyw dla rosyjskiej ropy. Około połowa potrzebnej ropy ma być transportowana z portu w Rostocku do Schwedt rurociągiem o długości około 200 kilometrów. Rząd federalny chce importować więcej ropy z polskiego portu w Gdańsku. Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki, te dostawy łącznie powinny wystarczyć do wykorzystania rafinerii na 70 procent.

Czytaj więcej

Polska też kupi ropę z Kazachstanu? Rosjanie nie potwierdzają

Trzecim dostawcą będzie w przyszłości Kazachstan. Ministerstwo nie komentuje, ile ropy dostarczy ten kraj. Według doniesień 20 tys. ton ropy z kazachskiego pola naftowego Karaczaganak ma być kierowane „Przyjaźnią” do Schwedt. Kazachstański koncern Kaztransoil złożył w grudniu wniosek do rosyjskiego monopolisty rurociągowego Transnieft' o tranzyt 1,2 mln ton ropy. Rosyjski rząd zatwierdził tranzyt. Rafineria w Schwedt jest ważna dla zaopatrzenia Niemiec Wschodnich.