Kazachska ropa trafi do niemieckiej rafinerii rosyjskim rurociągiem, na co zgodził się już Kreml.
Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki w styczniu planowana jest dostawa kazachskiej ropy do rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii. Przetarg na to jest obecnie prowadzony w Kazachstanie, powiedziała rzeczniczka ministerstwa. Rząd federalny prowadził rozmowy z rządem Kazachstanu.
Czytaj więcej
Od stycznia Niemcy nie będą kupować ropy z Rosji. Ma ją zastąpić surowiec z Kazachstanu. Problemem jest tylko transport. Niemcy i Kazachowie chcą by była tłoczona rurociągiem „Przyjaźń”. Kreml chyba się na to zgadza.
Rafineria zaopatruje prawie cały Berlin i Brandenburgię w benzynę, naftę, olej napędowy i olej opałowy. Poszczególne umowy na dostawy byłyby zawierane przez same firmy, rząd federalny jedynie wspierałby proces politycznie, wyjaśniła rzeczniczka. Kontrakt na kazachską ropę został zawarty za pośrednictwem akcjonariusza PCK. „O transporcie decydują władze Kazachstanu i Rosji” – poinformowało ministerstwo.
Od grudnia 2022 roku obowiązuje embargo na dostawy rosyjskiej ropy drogą morską. 1 stycznia Niemcy wstrzymały również dostawy za pomocą rurociągu „Przyjaźń”. Rafineria PCK poszukuje więc alternatyw dla rosyjskiej ropy. Około połowa potrzebnej ropy ma być transportowana z portu w Rostocku do Schwedt rurociągiem o długości około 200 kilometrów. Rząd federalny chce importować więcej ropy z polskiego portu w Gdańsku. Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki, te dostawy łącznie powinny wystarczyć do wykorzystania rafinerii na 70 procent.