Polska też kupi ropę z Kazachstanu? Rosjanie nie potwierdzają

Kazachski koncern paliwowy złożył Rosjanom zamówienie na tranzyt kazachskiej ropy naftociągiem Przyjaźń do Niemiec przez Polskę. Rosjanie twierdzą, że w styczniu mają tylko polskie zamówienie ma 500 tys. ton ropy i że jest to surowiec rosyjski.

Publikacja: 29.12.2022 12:44

Polska też kupi ropę z Kazachstanu? Rosjanie nie potwierdzają

Foto: Bloomberg

„Otrzymaliśmy wniosek od firmy kazachskiej firmy Kaztransoil (zarządza rurociągami w Kazachstanie) o zarezerwowanie dodatkowych mocy przesyłowych rurociągu Przyjaźń pod zamówienie RFN w ilości 1,2 mln ton rocznie, z czego 300 tys. ton w pierwszym kwartale 2023 r. W obowiązującym harmonogramie dostaw nitką północną na styczeń, nie ma Niemiec, ale jest zamówienie do Polski w ilości 500 tys. ton rosyjskiej ropy” – powiedział Wyzwanie, RIA Nowosti Igor Demin, doradca prezesa Transnieftu.

Czytaj więcej

Kazachstan chce dostarczać ropę do Niemiec, przez terytorium Rosji

„Wysyłamy ten wniosek do ministerstwa energii Rosji, ponieważ rozmawiamy o zmianie zatwierdzonego przez nie harmonogramu eksportu. Do tej pory nie otrzymaliśmy od nich odpowiedzi, ale jest czas, ponieważ możliwe jest dodatkowe dostosowanie pompowania w drugiej połowie miesiąca" - dodał Demin.

Zaznaczył, że według Transnieftu strona białoruska uzgodniła rozpoczęcie pompowania do Polski od 16 stycznia. Do tego czasu pompowanie zostanie wstrzymane, ponieważ Białorusini planowali przeprowadzić przegląd naftociągu. Jednocześnie podkreślił, że "do tej pory wniosek wpłynął tylko od firmy przesyłowej z Kazachstanu, a nie od odbiorców”.

"Nie mamy podanego konkretnego nadawcy kazachskiej ropy. Jeśli się nie pojawi, to pompowania nie będzie. Przesyłamy tylko zasoby konkretnej firmy. Wszystkie doniesienia o 20 tys. ton na styczeń od KMG (KazMunayGas - kazachski państwowy koncern paliwowy - red) to tylko takie gadki” - podkreślił Demin.

Czytaj więcej

Rosja może zablokować przesył kazachskiej ropy do Niemiec

Niemcy poinformowały we wrześniu, że będą prowadzić rozmowy z Kazachstanem w sprawie zakupu ropy z transportem rurociągiem Przyjaźń, aby zapewnić dodatkowe ilości dla rafinerii w Schwedt i zastąpić rosyjski surowiec. Teraz Kazachstan korzysta z tranzytu Przyjaźnią na terenie Rosji, wysyłając około 10 mln ton ropy do terminalu naftowego w porcie Ust-Ługa pod Petersburgiem. Stamtąd kazachski surowiec dociera tankowcami do portów Unii Europejskiej.

Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna
Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy
Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS