Wygląda na to, że rosyjskie władze nie maja nic przeciwko by kazachska ropa trafiała do niemieckiej rafinerii Schwedt rurociągiem „Przyjaźń” – tym, którym dotychczas Niemcy dostawali ropę z Rosji. Według agencji informacyjnej Interfax minister energetyki Rosji Aleksander Nowak powiedział dziennikarzom w Moskwie, że wniosek Kazachstanu zostanie zatwierdzony.

Czytaj więcej

Polska też kupi ropę z Kazachstanu? Rosjanie nie potwierdzają

Po rosyjskim ataku na Ukrainę Unia Europejska postanowiła zrezygnować z rosyjskich surowców energetycznych. Niemcy i Polska ogłosiły, że od stycznia przestaną korzystać z rosyjskiej ropy dostarczanej rurociągiem „Przyjaźń”. Część dostaw ma zostać zastąpiona ropą kazachską. Do Niemiec ma trafić około 20 000 ton ropy z kazachskiego pola naftowego Karachaganak. Kazachska ropa przeznaczona jest dla rafinerii Schwedt w północno-wschodniej Brandenburgii, do której wcześniej rurociągiem „Przyjaźń” docierała rosyjska ropa od państwowego koncernu Rosnieft'. Do niedawna Rosnieft' posiadała większościowy pakiet udziałów w rafinerii, która od niedawna znajduje się pod niemieckim zarządem powierniczym.

Kazachska spółka rurociągowa Kaztransoil złożyła już wniosek o wysłanie w przyszłym roku do Niemiec 1,2 mln ton ropy.

Kazachstan może eksportować surowiec dwoma trasami: albo przy pomocy rosyjskiej infrastruktury rurociągowej, albo przetransportować go drogą morską przez Morze Kaspijskie do Azerbejdżanu, skąd może zostać przesłany rurociągiem do Turcji lub gruzińskiego wybrzeża Morza Czarnego.

Czytaj więcej

Kazachstan chce dostarczać ropę do Niemiec, przez terytorium Rosji

Rurociąg „Przyjaźń” prowadzi z Rosji przez Polskę do Schwedt i ma zdolność transportową 2,5 miliona baryłek ropy dziennie. Aby zrekompensować straty w rosyjskich dostawach, na początku grudnia federalny minister gospodarki Robert Habeck podpisał z polskim rządem deklarację intencji: ropa naftowa ma być również kierowana do rafinerii PCK systemem rurociągów w porcie Gdańsk. Konkretne kroki nie zostały jeszcze wynegocjowane.