Być może już wkrótce do Niemic będzie docierać kazachska ropa rosyjskim rurociągiem Przyjaźń. Rząd Kazachstanu zwrócił się do rosyjskiego monopolisty Transnieft o takie pozwolenie - donosi Reuters, powołując się na anonimowych informatorów. Konkretnie chodzi o zgodę na tranzyt 20 tys. ton ropy z kazachskiego pola naftowego Karaczaganak w styczniu 2023 roku. Ministerstwo Energetyki Kazachstanu odmówiło komentarza w tej sprawie. Operator pola naftowego Karachaganak Petroleum Operating także nie komentuje tych doniesień.
Czytaj więcej
Rosjanie szybko zareagowali na komunikat niemieckiego resortu gospodarki, że w 2023 r. nie będzie importu ropy z Rosji do Niemiec, a surowiec RFN kupi w Kazachstanie.
Mniej więcej tydzień temu rząd federalny zadeklarował, że rosyjska ropa powinna zostać zastąpiona surowcem z innego źródła od stycznia 2023. Niemcy mają już zapewnione mniejsze dostawy z alternatywnych źródeł, ale niemiecki rząd szuka kolejnych dostawców. - powiedział sekretarz stanu ds. gospodarczych Michael Kellner. Rozmawiał też na ten temat z przedstawicielami rządu Kazachstanu.
Rurociąg Przyjaźń biegnie z Rosji przez Polskę do Schwedt. Ma zdolność transportową 2,5 miliona baryłek ropy dziennie. Aby zrekompensować straty w rosyjskich dostawach, na początku grudnia federalny minister gospodarki Robert Habeck podpisał z polskim rządem umowę, że ropa naftowa ma być również kierowana do rafinerii PCK systemem rurociągów w porcie Gdańsk. Konkretne kroki nie zostały jeszcze wynegocjowane. Rafineria Schwedt w północno-wschodniej Brandenburgii jest podłączona do rurociągu Przyjaźń i dotychczas zaopatrywana była w rosyjską ropę od państwowego koncernu Rosnieft. Ponadto Rosnieft' posiada większość udziałów w Schwedt, choć obecnie rafineria znajduje się pod niemieckim zarządem powierniczym. Od stycznia Niemcy nie będą już kupować rosyjskiej ropy w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainie.