Być może już wkrótce do Niemic będzie docierać kazachska ropa rosyjskim rurociągiem Przyjaźń. Rząd Kazachstanu zwrócił się do rosyjskiego monopolisty Transnieft o takie pozwolenie - donosi Reuters, powołując się na anonimowych informatorów. Konkretnie chodzi o zgodę na tranzyt 20 tys. ton ropy z kazachskiego pola naftowego Karaczaganak w styczniu 2023 roku. Ministerstwo Energetyki Kazachstanu odmówiło komentarza w tej sprawie. Operator pola naftowego Karachaganak Petroleum Operating także nie komentuje tych doniesień.

Czytaj więcej

Rosja może zablokować przesył kazachskiej ropy do Niemiec

Mniej więcej tydzień temu rząd federalny zadeklarował, że rosyjska ropa powinna zostać zastąpiona surowcem z innego źródła od stycznia 2023. Niemcy mają już zapewnione mniejsze dostawy z alternatywnych źródeł, ale niemiecki rząd szuka kolejnych dostawców. - powiedział sekretarz stanu ds. gospodarczych Michael Kellner. Rozmawiał też na ten temat z przedstawicielami rządu Kazachstanu.

Rurociąg Przyjaźń biegnie z Rosji przez Polskę do Schwedt. Ma zdolność transportową 2,5 miliona baryłek ropy dziennie. Aby zrekompensować straty w rosyjskich dostawach, na początku grudnia federalny minister gospodarki Robert Habeck podpisał z polskim rządem umowę, że ropa naftowa ma być również kierowana do rafinerii PCK systemem rurociągów w porcie Gdańsk. Konkretne kroki nie zostały jeszcze wynegocjowane. Rafineria Schwedt w północno-wschodniej Brandenburgii jest podłączona do rurociągu Przyjaźń i dotychczas zaopatrywana była w rosyjską ropę od państwowego koncernu Rosnieft. Ponadto Rosnieft' posiada większość udziałów w Schwedt, choć obecnie rafineria znajduje się pod niemieckim zarządem powierniczym. Od stycznia Niemcy nie będą już kupować rosyjskiej ropy w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainie.