„Decyzja podjęta przez rząd federalny Niemiec nie jest tymczasowa, a de facto oznacza bezpowrotną utratę aktywów. Rosnieft wypracuje wszelkie możliwe środki ochrony akcjonariuszy, w tym możliwość wystąpienia do sądu” – cytuje komunikat koncernu agencja RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Rosnieft grozi odcięciem Niemiec od swojej ropy

"Rosneft Deutschland spełniła wszystkie wymagania niemieckich regulatorów, co wielokrotnie strona niemiecka przyznawała. Działała na rynku w sposób przejrzysty i otwarty, dostarczając paliwo konsumentom. Pomimo utrzymującej się trudnej sytuacji na niemieckim rynku energetycznym Rosneft Deutschland nadal wywiązywał się ze swoich zobowiązań dostarczenia produktów naftowych. Prowadził też negocjacje w sprawie niezbędnych nowych kontraktów gwarantujących bezpieczeństwo dostaw, przede wszystkim w regionie Berlin-Brandenburgia i zachodniej Polski - poinformowała rosyjska firma w komunikacie.

W piątek niemieckie ministerstwo gospodarki i ochrony klimatu poinformowało, że niemiecki gabinet przekazał spółki zależne Rosnieftu - Rosneft Deutschland i RN Refining & Marketing - pod kontrolę Federalnej Agencji Sieciowej. Christoph Morgen, partner jednej z kancelarii, został mianowany dyrektorem zarządzającym aktywami rosyjskiego koncernu naftowego.

Rosneft Deutschland ma łącznie około 12 proc. niemieckich zdolności rafinacji ropy naftowej. Agencja przejęła w ten sposób kontrolę nad Rosneft Deutschland i odpowiadających jej udziałach w trzech rafineriach: PCK Schwedt, MiRo i Bayernoil. Według ministerstwa gospodarki przejęcie firm było konieczne, aby rafinerie w Schwedt, Karlsruhe i Wochburgu mogły kontynuować produkcję.

Agencja wyjaśniła, że powodem wprowadzenia zarządzania powierniczego nad Rosneft Deutschland i RN Refining & Marketing była sytuacja rynkowa, która rozwinęła się dzięki ich ścisłym powiązaniom z Rosją.

Czytaj więcej

Niemcy przejęli kontrolę nad rosyjskimi spółkami Rosneftu

„Decyzja ta jest bezprawna i w rzeczywistości jest wywłaszczeniem udziałów w wyniku sytuacji celowo stworzonej przez odpowiednie sankcje unijne oraz działania niemieckich i polskich regulatorów, których celem było przejęcie aktywów” – cytuje komunikat Rosnieftu agencja RIA Nowosti.

Mimo to Rosnieft jest gotowy do przedyskutowania z Niemcami parametrów nowego kontraktu na dostawy ropy z gwarancją ochrony inwestycji - poinformowała firma. Rosjanie twierdzą, że w projekty rafineryjne w Niemczech zainwestował 4,6 mld euro, a planowane są dalsze inwestycje, m.in. w rafinerię PCK, podała spółka. Programy inwestycyjne przewidywały realizację projektów OZE, projektów z zakresu petrochemii i energetyki.