Reklama
Rozwiń

Rośnie liczba ofiar wybuchu ropociągu w Meksyku

Ropociąg w Meksyku, który w wyniku próby kradzieży ropy, wybuchł i zapłonął, zabił co najmniej 71 osób, a ranił blisko sto.

Publikacja: 21.01.2019 20:46

Rośnie liczba ofiar wybuchu ropociągu w Meksyku

Foto: Pixabay

Eksplozja rurociągu na północ od Mexico City to największa tragedia tego typu w kraju, przyznał prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador. Petroleos Mexicanos (Pemex), do którego należy uszkodzony rurociąg, poinformował, że jego specjaliści i lokalne służby walczyli z ogniem w Tlahuelilpan przez blisko dwie doby.

Kradzieże paliwa z rurociągów są zmorą Meksyku. Roczne straty Pemex z tego tytułu szacowane są na 3,5 miliarda dolarów. W pierwszych dzięsięciu miesiącach 2018 r meksykańskie rurociągi były okradane (najczęściej przez dokonanie tzw. wycięcia w kołnierzu rury) średnio 41 razy dziennie.

To stanowi wzrost o 45 procent w porównaniu z 2017 r poinformował Pemex, cytowany przez magazyn Fortune. Doprowadziło to do niedoborów na stacjach paliw w centralnym Meksyku.

Prezydent Lopez Obrador, który objął urząd w grudniu 2018, zapowiedział, że nie będzie przeszkadzał w ofensywie Pemex przeciwko gangom paliwowym. Plan obejmuje zwiększenie nadzoru nad rurociągami i zwiększenie ilości paliw transportowanych cysternami.
Omar Fayad, gubernator Hidalgo potwierdził, że co najmniej 85 osób zostało rannych, a dziesiątki innych zaginęły. Potwierdzonych śmierci jest 71, w tym wszyscy złodzieje (20 osób), którzy próbowali dokonać kradzieży). Ewakuowane zostały okoliczne miejscowości a teren katastrofy, zamknięty przez wojsko.

Minister obrony narodowej Luis Cresencio Sandoval, dodał, że w chwili wybuchu wokół otworu zebrało się od 600 do 800 osób. Wideo pokazało duże, falujące płomienie wypływające z rurociągu późnym piątkowym wieczorem.

Jesus Ramirez prezes państwowego koncernu naftowego Pemex, do którego należy uszkodzony rurociąg, poinformował, że większość rurociągów, których praca została profilaktycznie wstrzymana, zostało uruchomionych ponownie.

Ropa
Sankcje klepnięte na polu golfowym. Czy Polska też zapłaci?
Ropa
Orlen definitywnie rozstaje się z rosyjską ropą. Fąfara: Zamknęliśmy ten rozdział
Ropa
Shell zaprzecza informacjom medialnym. Nie ma planów przejęcia BP
Ropa
Ropa tanieje po przełomie na Bliskim Wschodzie. Iran i Izrael przerywają ogień
Ropa
Ropa podrożała. Drożej zapłacimy za tankowanie
Ropa
Dlaczego ropa zdrożała tak mało? Rynek czeka na odpowiedź Iranu