Rada nadzorcza chorwackiej spółki INA zatwierdziła decyzję dotyczącą rozbudowy rafinerii w Rijece. Inwestycja jednogłośnie została też przyjęta przez zarząd tej firmy oraz uzyskała poparcie dwóch największych akcjonariuszy, czyli chorwackiego rządu (ma 44,8 proc. udziałów) i węgierskiego koncernu MOL Group (49,1 proc. udziałów).
Budowa nowych instalacji ma przyczynić się do poprawy efektywności i kompleksowości rafinerii w Rijece. Projekt stanowi istotną część tzw. programu transformacyjnego INA Downstream 2023 New Course, którego celem jest przekształcenie segmentu rafineryjnego i marketingowego INA w zrównoważony i dochodowy biznes.
Całkowity budżet projektu wynosi około 4 mld kun, czyli około 600 mln USD. W jego ramach m.in. powstanie instalacja zgazowania ciężkich frakcji ropnych i zostaną przebudowane inne istniejące w rafinerii instalacje. Dzięki temu powinna poprawić się struktura produktowa rafinerii. Chodzi zwłaszcza o zwiększenie udziału dochodowych tzw. białych produktów przerobu ropy m.in. oleju napędowego. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 r.
Program transformacyjny INA Downstream 2023 New Course zakłada koncentrację produkcji rafineryjnej w Rijece. Z kolei druga rafineria spółki w Sisaku ma zostać przekształcona w zakład skoncentrowany na: produkcji bituminu (projekt został zatwierdzony w marcu tego roku), działalności logistycznej oraz ewentualnej produkcji smarów i biokomponentów (w zależności od przyszłych decyzji inwestycyjnych).
MOL Group przekonuje, że zgadzając się na nowe inwestycje potwierdza swoje zaangażowanie w rozwój chorwackiej firmy. – Dzięki tej rozbudowie znacząco podniesiemy kompleksowość i efektywność rafinerii w Rijece. Jestem przekonany, że konkurencyjność biznesu rafineryjno-marketingowego INA poprawi się wraz z zakończeniem inwestycji, która będzie miała pozytywny wpływ również na zyskowność spółki w przyszłości – mówi cytowany w komunikacie prasowym József Molnár, dyrektor generalny MOL Group i wiceprzewodniczący rady nadzorczej INA.