Arabia Saudyjska i Rosja walczą o klientów w Europie

Publikacja: 09.09.2019 08:38

Arabia Saudyjska i Rosja walczą o klientów w Europie

Foto: Crude oil storage tanks stand at the oil refinery operated by Saudi Aramco in Ras Tanura, Saudi Arabia/Bloomberg

W październiku Arabia Saudyjska obniża ceny na wszystkie gatunki swojej ropy dla odbiorców europejskich. To reakcja na nieprzestrzeganie przez Rosję ustaleń porozumienia o ograniczeniu wydobycia. Rosyjskie pompy pracują na maksymalnych obrotach.

W sierpniu rosyjskie koncerny naftowe znów wypompowały więcej ropy, niż pozwala im porozumienie OPEC+. Rosja wykonała jedynie 43 proc. swojego zobowiązania o zmniejszeniu wydobycia. W odpowiedzi na to koncern Saudi Aramco zakomunikował, że w październiku obniża ceny na ropę dla odbiorców z krajów europejskich, pisze oilcapital.ru
CZYTAJ TAKŻE: OPEC traci udział w rynku, ale pompuje bez zmian
Najbardziej potanieje najcięższy gatunek – Arab Heavy – o 2,7 dol. na baryłce. Oznacza to, że ropa ta będzie o 5,95 dol. na baryłce tańsza od ropy z Morza Północnego marki Brent. Pozostałe arabskie marki potanieją dla Europejczyków od 0,3 dol. do 2,2 dol. na baryłce. Arabia Saudyjska i Rosja walczą o klientów w Europie.
Dla państw basenu Morza Śródziemnego ropa z Arabii Saudyjskiej  będzie tańsza o 0,5-1,9 dol./baryłka. Wyjątek stanowi Arab Extra Light, której cena wzrośnie o 0,7 dol. na baryłce.
W tym samym czasie odbiorcy w Azji muszą się liczyć z wyższymi wydatkami.  Arabska ropa podrożeje tam o 0,4-1,1 dol./baryłka, oprócz marki Arab Heavy, który także w Azji będzie tańszy, choć nie tak bardzo jak w Europie, bo o 1,3 dol. Pomimo to surowiec ten będzie tańszy o 35 centów od konkurencyjnej ropy z Omanu i Dubaju.
""

Khalid Al-Falih, Saudi Arabia’s energy and industry minister, speaks to reporters ahead of the 176th Organization Of Petroleum Exporting Countries (OPEC) meeting in Vienna, Austria/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Eksperci pytani przez agencję Reuters podkreślają, że sytuacja na rynku ropy komplikuje się z dnia na dzień. Gospodarka strefy euro rośnie nieznacznie, w czym duża „zasługa” słabych wyników przemysłu Niemiec. Spada więc popyt na ropę i między handlarzami zaczęła się wojna cenowa.
Tydzień temu (2 września) Trafigura sprzedał 100 tys. ton rosyjskiej ropy z dostawą 17-21 września z Primorska ze zniżką 1,6 dol. na baryłce w stosunku do marki Brent. Aby znaleźć chętnego cenę trzeba było obniżyć jeszcze o 0,6 dol. Glencore proponuje taką samą objętość surowca ze zniżką 1,55 dol./baryłka do Brent.
CZYTAJ TAKŻE: Rosyjska ropa najdroższa w historii
– Rosja nie przestrzegając OPEC+ zrzuca na Arabię Saudyjską ratowanie rynku ropy. Arabowie z miesiąca na miesiąc przekraczają kwotę ograniczonego wydobycia o 120-140 proc. A to nieuchronnie prowadzi do postawienia pytania o sens dalszego przedłużenia OPEC+. Padnie ono na pewno podczas spotkania uczestników zaplanowanego na grudzień – podkreśla Michaił Szejbe strateg surowcowy banku Sbierbank SIB.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Ropa
Rosnieft w potrzasku w Indiach. Największy biznes zablokowany sankcjami
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Ropa
Chińczycy ukarani przez USA za zakup ropy objętej sankcjami
Ropa
Rosja odcięta od zagranicznych transakcji płatniczych. Stawia na kryptowaluty
Ropa
Ropa najtańsza od czterech lat. Główna przyczyna leży w USA
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Ropa
Rosyjska ropa nie płynie do Czech. Skąd Orlen weźmie surowiec?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?