Czysta ropa popłynęła przez Ukrainę, ale nie Polskę

Po ponad dwóch tygodniach Ukraina wznowiła tranzyt rosyjskiej ropy naftociągiem „Przyjaźń” do odbiorców w Unii. Polska wciąż czeka.

Publikacja: 11.05.2019 18:31

Czysta ropa popłynęła przez Ukrainę, ale nie Polskę

Foto: An employee adjusts a valve at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Ropa na Słowację, Węgry i do Czech po 15 dniach znów popłynęła o 14.35 w sobotę 11 maja, informuje Ukrtransnafta – ukraiński operator rurociągu „Przyjaźń”. Tranzyt był wstrzymany przez Kijów 25 kwietnia z powodu odmowy odbiorców z Unii zanieczyszczonej chlorkami organicznymi rosyjskiej ropy.
„Wznowienie przesyłu ropy stało się możliwe, po tym jak specjaliści węgierskiego koncernu MOL przeprowadzili dodatkowe badania ropy i potwierdzili gotowość do jej odbioru” – cytuje komunikat Ukrtransnafta agencja Unian.
Także rosyjski naftowy terminal w Ust-Łudze pod St. Petersburgiem rozpoczął załadunek czystego surowca. Poinformowało o tym ministerstwo energetyki Rosji: „Na daną chwilę w porcie Ust-Ługa na tankowce się przelewana ropa całkowicie odpowiadająca wymaganej normie jakościowej”. Z Ust-Ługi ropę odbierają najwięksi światowi handlarze tym surowcem – Vitol, Glencore i Trafigura, a także czołowe koncerny zachodniej Europy.
""

An employee checks a pressure gauge at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia /Bloomberg

energia.rp.pl

Na razie czysta ropa wciąż nie dotarła do granic Polski i dalej do Niemiec. Białoruski operator Bielnieftiechim zakomunikował, że po zaspokojeniu rafinerii w Mozyrze kontynuuje przesył jedną nitką naftociągu. Jest to południowe odgałęzienie, idące na Ukrainę.
Wciąż ropa nie płynie północną nitką w kierunku Polski. Nikt nie wyjaśnia, dlaczego. Można się tylko domyślać, że czystego surowca spełniającego norny, jest wciąż na białoruskiej rurze za mało, by zaspokoić wszystkie kierunki. Białorusini podają, że w sobotę 11 maja rafineria w Mozyrze pracuje na 60-65 proc. mocy.
Pozostało 100% artykułu
Ropa
Węgry twierdzą, że Ukraina je „szantażuje”. Proszą Unię Europejską o pomoc
Ropa
Nowy chętny na krwawą rosyjską ropę kupi ją pod jednym warunkiem
Ropa
Ukraińcy się postawili Rosjanom. Węgrom grozi kryzys energetyczny
Ropa
Ukraińcy mają dość. Wstrzymali tranzyt rosyjskiej ropy na Węgry
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Ropa
Rosja powoli traci możliwości eksportu ropy. Flota cieni uwięziona w portach