Aktualizacja: 26.09.2023 10:25 Publikacja: 29.05.2018 15:29
Foto: Adobe Stock
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energia.rp.pl
Polityka Rosji i Arabii Saudyjskiej wywindowała ceny ropy. Jednak zdaniem większości finansistów ustabilizują się one poniżej pułapu 100 dol. za baryłkę, bo z czasem niedobory rynkowe będą ustępować.
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Bernard Looney, dyrektor generalny brytyjskiego giganta energetycznego BP, został zmuszony do rezygnacji. Po raz drugi w historii szef BP zmienia się, bo uwikłał się w relacje nie do zaakceptowania w tej firmie.
Rosja w sierpniu ograniczyła eksport ropy o 150 tys. baryłek dziennie, do 7,2 mln baryłek, ale zarobiła najwięcej od dziesięciu miesięcy. Jednak całkowite przychody Rosji z eksportu ropy i produktów naftowych są w tym roku mniejsze od ubiegłorocznych, a popyt dużo niższy.
Rosyjski monopolista w rurociągowym eksporcie rosyjskiej ropy państwowy koncern Transnieft, domaga się od największego paliwowego koncernu Rosji państwowego Rosnieftu odszkodowania o równowartości 210 mln zł.
Do korzyści, które niesie ze sobą 5G, partnerzy współpracujący przy śląskiej sieci zaliczają oszczędność pieniędzy i czasu, ponieważ można wyeliminować infrastrukturę kablową
Motywacja kryjąca się za cięciami wydobycia surowca nie jest wyłącznie ekonomiczna. Rijadowi może zależeć na powrocie Trumpa do Białego Domu.
Departament Spraw Wewnętrznych USA poinformował, że wydane przez administrację Trumpa zgody na dzierżawę pod wydobycie ropy i gazu terenów w rezerwatach na Alasce zostały anulowane. Będą pozwy?
Polityka Rosji i Arabii Saudyjskiej wywindowała ceny ropy. Jednak zdaniem większości finansistów ustabilizują się one poniżej pułapu 100 dol. za baryłkę, bo z czasem niedobory rynkowe będą ustępować.
Vaca Muerta - tę nazwę Argentyńczycy powtarzali przez ostatnie kilkanaście lat z namaszczeniem. Wielkie złoże gazu ma się stać cudownym panaceum na wszystkie finansowe bolączki kraju. I trzeba przyznać, że coś jest na rzeczy.
Ukraińskie wojsko, w tym czołgi jeżdżą na paliwie produkowanym z rosyjskiej ropy. Ukraina kupuje diesel na Węgrzech i w Turcji, które produkują go z surowca importowanego z Rosji.
W Polsce i regionie popyt będzie stabilny. Mimo to koncerny poszukują alternatyw dla tego surowca.
Chiny - największy importer ropy na świecie, najwięcej surowca kupuje z Rosji, ale płaci za niego mniej aniżeli drugiemu swojemu dostawcy, Arabii Saudyjskiej.
Od dwóch dni drożeje ropa naftowa. Po raz pierwszy od kwietnia jej ceny przekroczyły 80 dol. za baryłkę. Mocny złoty ściągnął w dół ceny paliw. Ale na krótko.
Cena rosyjskiej ropy Urals przekroczyła ustalony przez kraje G7 pułap 60 dol. za baryłkę. Rosyjskie koncerny będą musiały zwiększyć rabaty, by eksportować. A to oznacza mniejsze wpływy do wojennego budżetu Kremla.
Indie, które bez skrupułów wykorzystują rosyjską wojnę do kupowania taniej ropy z Rosji, mogą zakończyć ten import. Zniżka, którą rosyjskie koncerny dają hinduskim rafineriom, by kupowały objęty sankcjami surowiec, zmniejszyła się o 87 proc. Z dotychczasowych 25-30 dolarów za baryłkę zostały cztery.
Warto wspierać najem krótkoterminowy, ale trzeba też szanować interesy społeczności lokalnych. Rozbieżne przepisy w poszczególnych krajach prowadzą do chaosu, dlatego należy je zharmonizować na poziomie unijnym - twierdzi Unia Europejska.
Członek zarządu GTS Polska, firmy z Grupy Thales, Paweł Przyżycki w rozmowie z Marcinem Piaseckim ocenia stan bezpieczeństwa na polskiej kolei i wskazuje sposoby popularyzacji nowych rozwiązań.
"Antyukraińska retoryka Warszawy mająca na celu ugłaskiwanie potencjalnego skrajnie prawicowego sojusznika (Konfederacji - red.) wywołała szok w stolicy UE" - pisze "Financial Times".
Główne waluty umacniają się na początku tygodnia do złotego. Notowania dolara są bliskie wrześniowych szczytów. Na rynku rosną obawy o inflację i utrzymanie restrykcyjnej polityki monetarnej.
Gdyby w wyborach parlamentarnych głosowałyby wyłącznie kobiety, Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 38,31 proc. głosów. Wymaganego progu nie przekroczyłaby Konfederacja.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Przedstawiciel Białego Domu wyraził nadzieję, że dostarczenie Ukraińcom czołgów abrams wzmocni potencjał ofensywny ukraińskiej armii.
Na granicy Polski z Niemcami mogą znów pojawić się punkty kontrolne. Berlin skarży się na rosnącą presję migracyjną.
Wynajęcie mieszkania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie możemy być w stu procentach pewni, czy trafimy na solidnego najemcę. Ryzyko wydaje się większe, jeśli wynajmujemy mieszkanie nie singlowi, czy młodej parze, a grupie studentów.
W przypadku najmu mieszkania studentowi jest pytanie, z kim umowa powinna być zawarta: ze studentem czy lepiej z rodzicem, który płaci czynsz. Adwokatka Anna Niecikowska radzi jak bezpiecznie wynająć lokum studentom.
28 września w otwarte zostanie w Warszawie Muzeum Historii Polski.
Były minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin mówi o relacjach z Polską. Obawia się, że wybory w krajach sąsiadujących z Ukrainą może doprowadzić do władzy "nowych Orbanów".
Niemal cały świat żyje w kulturze patriarchalnej, która wszędzie odciska swoje negatywne piętno - mówi dr biocybernetyki i inżynierii biomedycznej, współzałożycielka firmy z branży AI - QuantUp - i zachęca do przełamywania stereotypów ograniczających rozwój kobiet w tym obszarze.
Zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, wysłał pismo do Platformy Koordynacyjnej Darczyńców z listą reform, które Ukraina musi wprowadzić, aby nadal otrzymywać pomoc wojskową.
Mija ćwierć wieku od uruchomienia najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej, a w sądzie ruszyła batalia, która podważa monopol potentata.
Mówią, że Polska jest bezpieczna - no jak jest bezpieczna, jak wpuszczali ludzi bez żadnej kontroli? - pytał w rozmowie z Polsat News lider Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.
Dziennik "Izwiestia" podaje, że rosyjskie siły zbrojne tworzą nowe brygady szturmowe oraz brygady, których zadaniem jest prowadzenie rozpoznania w ramach nowo formowanego korpusu armijnego - odnotowuje think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie na Ukrainie.
Na wyjątkowy pomysł, który ma poprawić bezpieczeństwo rowerzystów, wpadł Rafał Topolewski. Jego start-up Primario Grande opracował urządzenie BikeWatch, które może podbić świat.
"Niemieckie porządki Donalda..." - pisze na swoim profilu na platformie X (dawny Twitter) PiS prezentując najnowszy spot wyborczy.
Naukowcy opracowali metodę przerobu odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak kartony po mleku, pojemniki na żywność i plastikowe torby.
Inżynierowie z Centrum Rozwoju Technologii dla Przemysłu opatentowali świecę jodową, która wzmacnia organizm człowieka, a niszczy m.in. grzyby.
Organizowane przez gminy kursy, które przybliżają tajniki reformy planistycznej, przeżywają oblężenie. Własne szkolenie przeprowadzi resort rozwoju.
Rząd w Kijowie chciał pokazać rolnikom, że broni ich interesów. Do zmiany stanowiska Polskę może zmusić tylko Bruksela, a nie WTO w Genewie.
Ponad 36 milionów pasażerów skorzystało w pierwszym półroczu tego roku z usług Flixa, informuje firma. Mowa o wynikach całej grupy, która obejmuje przewozy autokarowe i kolejowe w Europie i poza nią.
Być może już niedługo, tak jak każdy może dziś mieć auto i podróżować po lądach, tak wkrótce będzie w stanie pływać po morzach i oceanach, a dokładniej – w ich głębinach. Wszystko za sprawą Nemo, tzw. osobistej łodzi podwodnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas