Rekordowy odwiert międzynarodowego konsorcjum na Sachalinie

Bloomberg

Nafciarze z międzynarodowego konsorcjum wywiercili w morskim dnie u brzegów rosyjskiej wyspy Sachalin odwiert o głębokości 15 km. To światowy rekord.

O rekordowym odwiercie poinformował Rosneft w specjalnym komunikacie: „Rosneft w składzie konsorcjum Sachalin-1 z powodzeniem zakończył wiercenie z platformy wiertniczej Orłan (bielik amerykański) w złoży Cajwo w Morzu Ochockim, najdłuższego odwiertu na świecie. Długość otwory z horyzontalnym zakończeniem wynosi 15 tysięcy metrów” – cytuje agencja Prime.

Rosjanie podkreślają, że wywiercony otwór należy do kategorii „najtrudniejszych” i razem z nim konsorcjum Sachalin-1 ma na swoim koncie 9 z 10 najgłębszych odwiertów wykonanych na świecie.

Od 2013 r nafciarze z Sachalin-1 ustanowili pięć światowych rekordowych odwiertów liczących 12,45 km, 12,7 km, 13 km i 13,5 km.

Wszystkie w podmorskim złożu Czajwo, które zostało włączone do eksploatacji w 2005 r. Złoże znajduje się w północno-wschodniej części szelfu Sachalina (wyspa 50 km na północ od japońskiego Hokkaido). Głębokość Morza Ochockiego w tym rejonie to 15-30 m. Nad złożem została zainstalowana platforma wiertnicza Orłan z kompleksem wydobywczym i mieszkalnym. Wypompowana ropa trafia na brzeg do zakładów rafineryjnych.

Rekordowe odwierty to zasługa technologii i specjalistów amerykańskich. Operatorem konsorcjum jest Exxon Mobil (30 proc.). Z 10 projektów, które koncern miał w Rosji, po wprowadzeniu sankcji w 2014 r Exxon pozostał tylko na Sachalinie. Partnerami są tutaj – japoński Sodeco (30 proc.) oraz hinduski ONGC i Rosneft (po 20 proc.).

Sachalin-1 ma licencje na trzy złoża – Czajwo, Odopta i AArkutun-Dagi. W sumie zalega w nich 307 mln ton ropy i 485 mld m3 gazu. Roczne wydobycie w ramach Sachalin-1 ma wynosić 4,5 mln ton ropy. Projekt ma pracować do roku 2040-2050 r.

Mogą Ci się również spodobać

Białoruś kupiła ropę z… Azerbejdżanu

Niedostatek taniej ropy z Rosji białoruska rafineria musi uzupełnić zakupami w Azerbejdżanie. W terminalu ...

Gdyby nie opłata emisyjna, za paliwa płacilibyśmy mniej

Benzyny i diesel są dziś znacznie droższe niż rok temu, i to mimo dużego ...

USA wyprzedzą Rosję w eksporcie ropy

Rosnące amerykańskie inwestycje w złoża łupkowe, szybko dadzą wymierne profity. Za rok kraj stanie ...

Powstaną największe magazyny OZE – lokalizacja to niespodzianka

Będą tak wielkie, że zmagazynowana w nich energia ze źródeł odnawialnych starczy na zaspokojenie ...

Ruszył wyścig po energię z wiatru

Przy niższej od oczekiwań kwocie wsparcia dla morskich farm pomoc zagranicznych partnerów będzie kluczowa. ...

ME: Ustawa o rynku mocy po wakacjach, poszukiwanie innego finansowania dla atomu

Już po wakacjach zostanie przedstawiony projekt tzw. rynku mocy, czyli wsparcia dla energetyki, które ...