Rekordowy odwiert międzynarodowego konsorcjum na Sachalinie

Bloomberg

Nafciarze z międzynarodowego konsorcjum wywiercili w morskim dnie u brzegów rosyjskiej wyspy Sachalin odwiert o głębokości 15 km. To światowy rekord.

O rekordowym odwiercie poinformował Rosneft w specjalnym komunikacie: „Rosneft w składzie konsorcjum Sachalin-1 z powodzeniem zakończył wiercenie z platformy wiertniczej Orłan (bielik amerykański) w złoży Cajwo w Morzu Ochockim, najdłuższego odwiertu na świecie. Długość otwory z horyzontalnym zakończeniem wynosi 15 tysięcy metrów” – cytuje agencja Prime.

Rosjanie podkreślają, że wywiercony otwór należy do kategorii „najtrudniejszych” i razem z nim konsorcjum Sachalin-1 ma na swoim koncie 9 z 10 najgłębszych odwiertów wykonanych na świecie.

Od 2013 r nafciarze z Sachalin-1 ustanowili pięć światowych rekordowych odwiertów liczących 12,45 km, 12,7 km, 13 km i 13,5 km.

Wszystkie w podmorskim złożu Czajwo, które zostało włączone do eksploatacji w 2005 r. Złoże znajduje się w północno-wschodniej części szelfu Sachalina (wyspa 50 km na północ od japońskiego Hokkaido). Głębokość Morza Ochockiego w tym rejonie to 15-30 m. Nad złożem została zainstalowana platforma wiertnicza Orłan z kompleksem wydobywczym i mieszkalnym. Wypompowana ropa trafia na brzeg do zakładów rafineryjnych.

Rekordowe odwierty to zasługa technologii i specjalistów amerykańskich. Operatorem konsorcjum jest Exxon Mobil (30 proc.). Z 10 projektów, które koncern miał w Rosji, po wprowadzeniu sankcji w 2014 r Exxon pozostał tylko na Sachalinie. Partnerami są tutaj – japoński Sodeco (30 proc.) oraz hinduski ONGC i Rosneft (po 20 proc.).

Sachalin-1 ma licencje na trzy złoża – Czajwo, Odopta i AArkutun-Dagi. W sumie zalega w nich 307 mln ton ropy i 485 mld m3 gazu. Roczne wydobycie w ramach Sachalin-1 ma wynosić 4,5 mln ton ropy. Projekt ma pracować do roku 2040-2050 r.

Mogą Ci się również spodobać

10 tys. rodzin zmieni dostawcę prądu

Federacja Konsumentów wyłoniła firmę handlującą energią, która ma szansę przyciągnąć dużą grupę gospodarstw domowych. ...

Energa: rada nadzorcza wybierze wiceprezesów

Rada nadzorcza Energi rozpisała konkurs na dwa stanowiska w zarządzie spółki. W środowej „Rzeczpospolitej” ...

OPEC: równowaga na rynku w 2016 r.

Światowy rynek ropy powinien bardziej zrównoważyć się w 2016 r., bo Chiny i kraje ...

JSW otwarta na rozmowy o kolejnej kopalni

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Połączenie Orlenu i Lotosu korzystne dla obu ...

Ameryka zamyka reaktory jądrowe

W ciągu ostatnich czterech lat w USA przestały pracować cztery reaktory jądrowe. Do 2025 ...

Atom, czyli energetyczna wańka-wstańka

Minister energii Krzysztof Tchórzewski nieoczekiwanie powrócił do planów związanych z budową polskiej elektrowni jądrowej. ...