Huragany spowolniły pompy w USA

Bloomberg

Spadło tempo wzrostu produkcji ropy w USA. Eksperci widzą w tym spowolnienie „drugiej rewolucji łupkowej”. To efekt niedawnych huraganów.

Amerykańska branża wydobywcza podnosi się po przejściu huraganu Hearvy i Nate, który spowodowała duże uszkodzenia w stanach słynących z wysokiej produkcji ropy – Teksasie i Luizjanie oraz centralnej części kraju. Według wstępnych danych Amerykańskiej Administracji Energetycznej (EIA) wydobycie ropy w USA we wrześniu wzrosło o 250 tys baryłek/doba w ujęciu miesięcznym.

W Zatoce Meksykańskiej wydobyto o 70 tys bd więcej – 1,7 mln bd. EIA prognozuje, że średnie wydobycie ropy w tym roku wyniesie w USA 9,2 mln baryłek na dobę. To o 0,1 mln bd mniej aniżeli stanowiły wcześniejsze prognozy.

Tym samym EIA już nie oczekuje rekordowej produkcji ropy w tym roku. Wcześniej w związku z rosnącym tempem wydobycia będącym wynikiem tzw. „drugiej rewolucji łupkowej”, eksperci oczekiwali rekordowej produkcji ropy w USA.

Teraz EIA przenosi oczekiwania rekordowe na 2018 r. Poziom produkcji ma osiągnąć 9,9 mln bd, czyli o 0,3 mln bd więcej aniżeli w 1970 r – najlepszym dla amerykańskiej branży naftowej. To czy rekord padnie zależy od wzrostu produkcji ropy łupkowej. Przede wszystkim z obszaru Permian Basin lezącego w Teksasie i stanie Nowy Meksyk.

Ostatnie dane firmy Baker Hughes GE, która monitoruje platformy wydobywcze w USA, obecnie pracuje ich w basenie 383 z 748, działających w całych Stanach. Wydobycie w Permian Basin stabilnie rośnie od końca 2016 r – początku „drugiej rewolucji łupkowej”. We wrześniu z tego obszaru wydobywano 2,58 mln baryłek ropy na dobę.

Co ważne po dwóch latach cięcia inwestycji w łupkowym sektorze, koncerny zmieniają priorytety i znów inwestują. W tym roku inwestycje w poszukiwania nowych miejsc i zwiększenie produkcji wzrosną o 53 proc.. To nieporównywalnie więcej aniżeli podobne inwestycje na Bliskim Wschodzie i Rosji. Tam zwiększyły się one odpowiednio o 4 proc. i 6 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Akcjonariusze Jukosu napisali do Tuska

W piśmie do Rady Europejskiej akcjonariusze Jukosu przedstawili program spłacania przez Rosję zasądzonego odszkodowania. ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojtek Jakóbik: Putin ukarze Ukrainę gazem a nie czołgiem

Istotną częścią zysku budżetu ukraińskiego i stabilności finansowej Naftogazu, który i tak jest bardzo ...

Impulsem do oszczędności energii był szok naftowy w latach 70-tych ubiegłego stulecia - przypominali uczestnicy debaty.

Efektywność energetyczna doleje paliwa do polskiej gospodarki

Potencjał oszczędzania energii jako pierwszy dostrzegł przemysł. Ale to szansa także dla gospodarstw i ...

Finowie zgodzili się na Nord Stream 2, ale stawiają warunki

Władze Finlandii dały zgodę na przejście rosyjskiego gazociągu przez fińskie wody terytorialne. Ale pod ...

Słabsze wyniki Lotosu

Gdański koncern zanotował spadek sprzedaży w segmencie produkcji i handlu. Mimo wzrostu przychodów z ...

Ręczne sterowanie szkodzi Polsce

Inwestorów zrażają interwencje rządu w działania spółek energetycznych i zmuszanie do ratowania górnictwa. Rada ...