Rinat Achmetow stawia największe na Ukrainie magazyny energii

Koncern DTEK najbogatszego Ukraińca inwestuje 140 milionów euro w magazyny energii, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Buduje też instalacje OZE.

Publikacja: 13.09.2024 19:40

Rinat Achmetow stawia największe na Ukrainie magazyny energii

Foto: AdobeStock

„DTEK zbuduje na Ukrainie instalacje magazynowania energii o łącznej mocy 200 MW. To pomoże w budowie bezpiecznego i ekologicznego systemu energetycznego, w projekt zainwestuje 140 mln euro, co czyni firmę największym inwestorem w instalacje magazynowania energii na Ukrainie” - głosi komunikat koncernu, cytowany przez agencję Unian.

Czytaj więcej

Ropa Łukoilu znów popłynie przez Ukrainę. Za transport zapłacą Węgrzy

Jak zauważa spółka, instalacje do magazynowania prądu zostaną oddane do użytku nie później niż we wrześniu 2025 roku i będą świadczyć usługi pomocnicze dla państwowego operatora Ukrenergo.

Wygrany przetarg Ukrenergo

Unian przypomina, że 22 sierpnia spółki grupy DTEK wraz z innymi uczestnikami branży energetycznej wygrały aukcję Ukrenergo na świadczenie usług pomocniczych. Otwiera to możliwości rozwoju rynku instalacji magazynowania energii i budowy nowych mocy zasilających ukraińską energetykę nieustannie atakowaną przez rosyjskiego agresora.

„Mimo wojny i ograniczonego dostępu do zewnętrznego rynku kapitałowego nadal inwestujemy na Ukrainie. Chodzi nie tylko o odbudowę tego, co zostało zniszczone, ale także o budowę nowych obiektów. W ramach naszej długoterminowej strategii rozwoju jako pierwsi na Ukrainie już w 2021 roku rozpoczęliśmy budowę systemów magazynowania energii i faktycznie otworzyliśmy ten rynek na Ukrainie. Nasz priorytet pozostaje niezmienny - rozwój zielonej energii na Ukrainie, przyspieszona integracja naszego systemu energetycznego z Europą i wzrost bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju” – powiedział Maksym Timczenko, dyrektor generalny DTEK.

Prąd z wiatru

Przypomnijmy, że DTEK pracuje nad budową farmy wiatrowej Połtawa o mocy 650 MW. „Energia wiatrowa ma wiele strategicznych zalet – szybkość budowy, rozproszenie turbin i największą generację od wczesnej jesieni do późnej wiosny. Dlatego powinna stać się podstawą odbudowy potencjału energetycznego Ukrainy w nadchodzących latach. W związku z tym w dalszym ciągu kompleksowo przygotowujemy się do realizacji projektu farmy wiatrowej Połtawa o mocy 650 MW” – powiedział Oleg Sołowiej, zastępca dyrektora generalnego DTEK Renewables.

Na terytorium okręgu Globin zainstalowano niedawno drugi maszt meteorologiczny w celu prowadzenia kampanii monitorowania wiatru. „Wraz z pierwszym są największe na Ukrainie i mają wysokość 160 metrów. Zastosowanie dwóch wież meteorologicznych wiąże się z koniecznością jak najdokładniejszej oceny kluczowych parametrów – kierunków przepływu wiatru i siły wiatru, gdyż farma wiatrowa będzie zlokalizowana na bardzo dużym obszarze” – dodaje DTEK.

Równolegle prowadzone są badania ornitologiczne. Eksperci przekazali już spółce raport ornitologiczny z okresu sześciomiesięcznego monitoringu migracji wiosennych, potwierdzający prawidłowość wstępnego rozmieszczenia turbin wiatrowych i brak ich wpływu na migracje ptaków. Następnie ornitolodzy będą prowadzić badania nad jesiennymi wędrówkami ptaków wraz z obiecującą farmą wiatrową.

W 2023 roku DTEK oddał do użytku pierwszy etap farmy wiatrowej w obwodzie mikołajewskim Tiligul o mocy 114 MW, 100 km od linii frontu. Urządzenia dostarczy globalny producent turbin wiatrowych Vestas Całkowita wartość inwestycji w projekt przekracza 650 mln euro, a moc zainstalowana stacji wyniesie 500 MW.

OZE
Koncern Energa chce przyspieszyć kurs na OZE
OZE
Wiatraki zabezpieczyły 20 proc. potrzeb na prąd w UE
OZE
ARP tworzy fundusz zielonych inwestycji. Ma przyspieszyć inwestycje w OZE
OZE
Paulina Hennig-Kloska: Jeśli śmieci będzie mniej, to będziemy mniej płacić
OZE
Nie będzie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych od zabytków