KPO sfinansuje morskie farmy wiatrowe

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił nabór wniosków na pożyczki na morską energetykę wiatrową. Środki będą pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy. Na ten cel przeznaczono blisko 4,8 mld zł. Z KPO można finansować inwestycje, które zakończą się w 2026 r. Co prawda wtedy farm jeszcze nie będzie, ale rząd znalazł sposób, aby to obejść.

Publikacja: 13.08.2024 13:26

Morska farma wiatrowa Anholt w Danii

Morska farma wiatrowa Anholt w Danii

Foto: Bartłomiej Sawicki

To następstwo spełnienia jednego z kamieni milowych KPO — podpisania umowy o współpracy pomiędzy BGK a Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP). Dzięki temu bank może teraz udzielać pożyczek na projekty, których celem jest budowa farm wiatrowych na Bałtyku. Wsparcie będzie realizowane ze środków KPO w formie Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej, którego wysokość to 4,78 mld euro.

Czytaj więcej

Miliardy na projekty sieci i magazynów

Miliardy na offshore

Daje to ponad 21 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. - To bardzo ważne dla wzmacniania niezależności i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Budowa farm morskich odegra także kluczową rolę w rozwoju polskiej gospodarki, krajowe firmy związane bezpośrednio lub pośrednio z sektorem zyskają nowe możliwości rozwoju. Jesteśmy zadowoleni, że jako polski bank rozwoju możemy uczestniczyć w tych działaniach oraz dzięki naszemu know-how i doświadczeniu wdrażać kolejne instrumenty realizowane ze środków europejskich — powiedziała pierwsza wiceprezes BGK Marta Postuła. 

Czytaj więcej

300 mln euro na ekologiczne przemiany firm

Barierą dla finansowania morskich farm wiatrowych z KPO był zapis, że środki mogą być przeznaczone na reformy i inwestycje, które rozpoczęły się po 1 lutego 2020 r. i zakończą do 31 sierpnia 2026 r. Farmy wiatrowe wtedy na Bałtyku jeszcze się nie pojawią - będą one oddawane do użytku od końca 2026 r. do lat 30.  Rząd jak widać jednak znalazł sposób, aby obejść te przepisy. - Umowy pożyczkowe na finansowanie morskich farm wiatrowych mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 r., przy maksymalnym okresie spłaty do 2053 r. - podkreśla BGK. 

Środki ze specjalnego funduszu 

BGK będzie udzielać pożyczek na budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim ze środków Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej. Pożyczki będą udzielane na warunkach rynkowych. Dzięki temu wsparcie udzielane inwestorom nie będzie pomocą publiczną i tym samym nie będzie wymagać dodatkowej notyfikacji w Komisji Europejskiej. Wspierane będą projekty o minimalnej wielkości 300 MW zainstalowanej mocy.

BGK to polski bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne.

Rząd porozumiał się z KE jak finansować inwestycje po 2026 roku

Wcześniej finansowanie z KPO morskich farm wiatrowych było niemożliwe.Jak tłumaczy nam Ministerstwo Aktywów Państwowych zgodnie z treścią załącznika do decyzji Rady UE zatwierdzającej zmiany w KPO z dnia 8 grudnia 2023 r., do końca sierpnia 2026 r. muszą zostać zawarte umowy pożyczki pomiędzy BGK a deweloperami projektów budowy morskich farm wiatrowych. Natomiast realizacja projektów morskich farm wiatrowych może wykraczać poza termin 31 sierpnia 2026 r. - W trakcie negocjacji rewizji KPO uzgodniliśmy z KE, że realizacją zobowiązania z KPO w przypadku takich inwestycji będzie nie zakończenie procesu inwestycyjnego, a podpisanie umów z beneficjentami do końca sierpnia 2026 r. oraz przekazanie środków KPO do podmiotu, który będzie takich pożyczek udzielał (BGK) – informuje Ministerstwo Funduszu i Rozwoju Regionalnego.

Oznacza to, że mimo, że w KPO jest zapis, że ze środków mogą korzystać inwestycje, które rozpoczęły się po 1 lutego 2020 roku i zakończą do 31 sierpnia 2026 r. nadal te inwestycje będzie można realizować z tych środków nawet jeśli data ich realizacji wykroczy poza ten termin, a tak będzie w przypadku morskich farm wiatrowych. - Inwestycja będzie mogła być więc realizowana przez pożyczkobiorcę po 2026 r, w tempie dopasowanym do jego potrzeb oraz planów inwestycyjnych. Będzie to jednak dalej inwestycja finansowana ze środków KPO, czyli korzystająca z ułatwień wynikających z tego instrumentu – wskazuje resort.

W zakresie inwestycyjnym wsparcie ze środków pożyczkowych KPO uzyskają projekty polegające na budowie farm wiatrowych na morzu wraz z niezbędną infrastrukturą. Wsparciem objęty będzie zakres rzeczowy projektów w szczególności dotyczący budowy

i instalacji fundamentów, morskich turbin wiatrowych, morskich stacji transformatorowych, kabli wewnętrznych oraz kabla eksportowego, z wyłączeniem infrastruktury lądowej.

Tym samym, pożyczkę można przeznaczyć na sfinansowanie m.in.: kosztów budowy, dostawy i montażu turbin, fundamentów, wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej, w tym nakłady na: stacje elektroenergetyczne morskie, kable (w tym kable eksportowe, wewnętrzne, ewentualnie kable między stacjami na morzu), koszty instalacji ww. komponentów morskiej farmy wiatrowej oraz instalacji infrastruktury wyprowadzenia mocy.

To następstwo spełnienia jednego z kamieni milowych KPO — podpisania umowy o współpracy pomiędzy BGK a Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP). Dzięki temu bank może teraz udzielać pożyczek na projekty, których celem jest budowa farm wiatrowych na Bałtyku. Wsparcie będzie realizowane ze środków KPO w formie Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej, którego wysokość to 4,78 mld euro.

Miliardy na offshore

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
OZE
Rinat Achmetow stawia największe na Ukrainie magazyny energii
OZE
Walka o wyższą cenę maksymalną dla offshore trwa. Kuszące dla rządu argumenty
OZE
MAP broni spółki i chce wyższej ceny energii z wiatraków na Bałtyku. PGE podaje kwotę
OZE
Morskie projekty PGE i Ørsted przetrwały kryzys energetyczny. Kluczowy koniec roku
OZE
Przy rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku jest miejsce dla lokalnych firm