Farma zostanie przyłączona do istniejącej już farmy wiatrowej w Marszewie. Instalacja Postomino zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim, w gminie Postomino. Będzie składać się z 135 tysięcy sztuk paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 665 Wp.
"Zgodnie z przewidywaniami, energia wyprodukowana przez farmę pokryje zapotrzebowanie na prąd 46 tysięcy gospodarstw domowych. Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja pierwszego etapu inwestycji o mocy 80 MW, do końca pierwszej połowy 2024 r. wykonawca robót rozpocznie budowę kolejnych 10 MW" - czytamy w komunikacie.
"Elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe będą odgrywać kluczową rolę w miksie wytwórczym Taurona po 2030 roku. Łącznie z farmą Postomino w budowie mamy trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW. Duże możliwości w rozwoju OZE daje współdzielenie przyłącza tzw. cable pooling. Połączenie źródeł OZE w tej formie może przełożyć się na optymalizację wykorzystania mocy przyłączeniowych źródeł oraz większą rentowność inwestycji" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Paweł Szczeszek, prezes grupy Tauron.
Słoneczne plany Taurona
Oprócz farmy Postomino grupa Tauron buduje dwie farmy fotwoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW oraz drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW. Budowa elektrowni fotowoltaicznych jest istotnym elementem realizacji Zielonego Zwrotu. Grupa eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). Tauron dysponuje również jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.
Łączna moc zainstalowana w OZE wyniosła 606 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych). Zgodnie z założeniami strategii, w 2030 roku grupa będzie dysponować 1100 MW w farmach wiatrowych.