Wrocławska spółdzielnia uruchomiła na jednym z bloków instalację OZE składającą się z 74 paneli fotowoltaicznych, 4 pompy ciepła, 12 magazynów ciepła, a także sterowników. „Można oszacować, że nowa instalacja obniży rachunki za ciepło służące do podgrzania wody średnio o 30 proc.” – podaje spółdzielnia.

Jak działa taka instalacja? Energię elektryczną dostarcza elektrownia słoneczna zainstalowana na dachu budynku. Ta zaś wykorzystywana jest do prac pomp ciepła, które podgrzewają wodę. Podgrzana woda jest gromadzona w specjalnych zbiornikach, które spełniają funkcję magazynów ciepła i zapewniają bezpieczeństwo sanitarne. Zbiorniki zostały zainstalowane w pomieszczeniu dawnej kotłowni (wcześniej budynek miał ogrzewanie olejowe). Władze spółdzielni zapewniają, że instalacja jest przystosowana do współpracy z wysokotemperaturową miejską siecią ciepłowniczą.

Wcześniej spółdzielnia przeprowadziła remont i poprawiła efektywność energetyczną budynku. Uzyskała na ten cel wsparcie w 1/5 kosztów całościowych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budynek, w którym zamontowano ten hybrydowy układ, został więc docieplony. Wcześnie pokrywała go warstwa styropianu o grubości 6-8 centymetrów, teraz jest to 18 centymetrów. „Dużo lepsza termoizolacja jeszcze poprawia efektywność systemu. Wykonany został szereg prac poprawiających parametry budynku: wymieniono i zwiększono izolację instalacji ciepłowniczych, wymieniono oświetlenie na energooszczędne, zwiększono docieplenie stropodachów, wymieniono hydroizolację” – czytamy w komunikacie spółdzielni.

Koszt budowy hybrydowej instalacji OZE wyniósł 756 tys. zł. Inwestycyjna finansowana była z funduszu remontowego budynku i wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Przełożyć się to ma jednak na wymierne korzyści finansowe. Koszt przygotowania ciepłej wody rocznie wynosił dotychczas 275 tys. zł. Dzięki nowej instalacji, koszty ciepła, wykorzystywanego na podgrzanie wody spadną o 80 tys. zł rocznie. „Można oszacować, że mieszkańcy co trzeci metr sześcienny zużytej ciepłej wody mają gratis, czyli zużywając trzy metry, płacą za dwa” – informują władze spółdzielni.