ZE PAK da Onde zarobić na wiatrakach. Największy kontrakt w historii spółki

Spółki celowe należące do Grupy ZE PAK zleciły Onde budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 138,6 MW. Wartość prac to ponad 357 mln zł. Notowania spółki budowalnej wzrosty na początku środowych notowań o 8 proc.

Publikacja: 04.10.2023 14:04

ZE PAK da Onde zarobić na wiatrakach. Największy kontrakt w historii spółki

Foto: Bloomberg

To jeden z największych pod względem finansowym kontraktów w historii giełdowej spółki i największy w obszarze realizacji farm wiatrowych.

Przedmiot zlecenia

W ramach tego kompleksowego zlecenia, złożonego z dwóch kontraktów na realizację farm wiatrowych Drzeżewo I-III i Drzeżewo IV, Onde zbuduje m.in. drogi dojazdowe, place montażowe, 3 stacje elektroenergetyczne 30/110 kV i położy łącznie niemal 120 km linii wysokiego i średniego napięcia. Firma wybuduje również 63 fundamenty, na których zamontowane zostaną turbiny wiatrowe Vestas o mocy 2,2 MW. Farmy zlokalizowane są w województwie pomorskim i mają być gotowe do użytkowania na początku 2026 r. Całkowita wartość zlecenia wynikająca z obu kontraktów wynosi 357 mln zł netto.

Zielone plany ZE PAK

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku PAK-Polska Czysta Energia, spółka zależna ZE PAK, kupiła od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki projektowej Eviva Drzeżewo, która realizuje inwestycję budowy zespołu farm wiatrowych o mocy 88 MW.

Jak informuje spółka w komunikacie, łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją przedsięwzięcia wyniosą około 920 mln zł. "PAK-PCE nabyła udziały spółki projektowej w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego, polegającego na realizacji instalacji OZE w obrębie gminy Główczyce, Damnica, Potęgowo, w powiecie słupskim" - czytamy w komunikacie. Warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję farmy na około 240 GWh/rok.

Projekt posiada komplet pozwoleń administracyjno-prawnych pozwalających na rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych. Inwestor przewiduje, że termin uruchomienia przedsięwzięcia przypadnie na czwarty kwartał 2025 r.W związku z nabyciem spółki projektowej, PAK-PCE podpisała umowę pożyczki z Cyfrowym Polsatem, na podstawie której PAK-PCE została udostępniona pożyczka w kwocie do 99 mln zł. Termin spłaty został ustalony do dnia 31 grudnia 2025 r.

PAK-PCE jest w trakcie realizacji innego projektu wiatrowego. Od sierpnia 2022 r. trwa budowa farmy wiatrowej Ględowo (Człuchów) o mocy 72,6 MW. Pierwszy prąd popłynie z farmy już w 2024 r.

Grupa ZE PAK poprzez spółki celowe skupione wokół PAK – PCE posiada już niemałe aktywa wytwórcze z obszaru OZE. Są to dwa bloki biomasowe wytwarzające energię elektryczną i ciepło o łącznej mocy 110 MW zlokalizowane w elektrowni Konin, farma fotowoltaiczna o mocy 83 MW zlokalizowana w miejscowości Brudzew oraz dwie farmy wiatrowe: Kazimierz Biskupi i Miłosław o łącznej mocy 27 MW. Jednocześnie w kolejnych spółkach celowych rozwijane są projekty wiatrowe o łącznej przewidywanej mocy około 270 MW oraz projekty fotowoltaiczne o łącznej przewidywanej mocy około 260 MW.

To jeden z największych pod względem finansowym kontraktów w historii giełdowej spółki i największy w obszarze realizacji farm wiatrowych.

Przedmiot zlecenia

Pozostało 94% artykułu
OZE
Klęska tegorocznych aukcji OZE
OZE
Dłuższe utrzymywanie opłaty od zysków może pogorszyć warunki budowy nowych OZE
OZE
Pięciopak wiatrowy ma rozruszać morskie farmy wiatrowe
OZE
Fotowoltaika nadal się opłaca. Jak sprawdzić, ile zużyliśmy energii?
OZE
Morskie farmy wiatrowe na ostrym wirażu. Kolejne gwarancje potrzebne?
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości