ZE PAK da Onde zarobić na wiatrakach. Największy kontrakt w historii spółki

Spółki celowe należące do Grupy ZE PAK zleciły Onde budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 138,6 MW. Wartość prac to ponad 357 mln zł. Notowania spółki budowalnej wzrosty na początku środowych notowań o 8 proc.

Publikacja: 04.10.2023 14:04

ZE PAK da Onde zarobić na wiatrakach. Największy kontrakt w historii spółki

Foto: Bloomberg

To jeden z największych pod względem finansowym kontraktów w historii giełdowej spółki i największy w obszarze realizacji farm wiatrowych.

Przedmiot zlecenia

W ramach tego kompleksowego zlecenia, złożonego z dwóch kontraktów na realizację farm wiatrowych Drzeżewo I-III i Drzeżewo IV, Onde zbuduje m.in. drogi dojazdowe, place montażowe, 3 stacje elektroenergetyczne 30/110 kV i położy łącznie niemal 120 km linii wysokiego i średniego napięcia. Firma wybuduje również 63 fundamenty, na których zamontowane zostaną turbiny wiatrowe Vestas o mocy 2,2 MW. Farmy zlokalizowane są w województwie pomorskim i mają być gotowe do użytkowania na początku 2026 r. Całkowita wartość zlecenia wynikająca z obu kontraktów wynosi 357 mln zł netto.

Zielone plany ZE PAK

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku PAK-Polska Czysta Energia, spółka zależna ZE PAK, kupiła od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki projektowej Eviva Drzeżewo, która realizuje inwestycję budowy zespołu farm wiatrowych o mocy 88 MW.

Jak informuje spółka w komunikacie, łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją przedsięwzięcia wyniosą około 920 mln zł. "PAK-PCE nabyła udziały spółki projektowej w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego, polegającego na realizacji instalacji OZE w obrębie gminy Główczyce, Damnica, Potęgowo, w powiecie słupskim" - czytamy w komunikacie. Warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję farmy na około 240 GWh/rok.

Projekt posiada komplet pozwoleń administracyjno-prawnych pozwalających na rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych. Inwestor przewiduje, że termin uruchomienia przedsięwzięcia przypadnie na czwarty kwartał 2025 r.W związku z nabyciem spółki projektowej, PAK-PCE podpisała umowę pożyczki z Cyfrowym Polsatem, na podstawie której PAK-PCE została udostępniona pożyczka w kwocie do 99 mln zł. Termin spłaty został ustalony do dnia 31 grudnia 2025 r.

PAK-PCE jest w trakcie realizacji innego projektu wiatrowego. Od sierpnia 2022 r. trwa budowa farmy wiatrowej Ględowo (Człuchów) o mocy 72,6 MW. Pierwszy prąd popłynie z farmy już w 2024 r.

Grupa ZE PAK poprzez spółki celowe skupione wokół PAK – PCE posiada już niemałe aktywa wytwórcze z obszaru OZE. Są to dwa bloki biomasowe wytwarzające energię elektryczną i ciepło o łącznej mocy 110 MW zlokalizowane w elektrowni Konin, farma fotowoltaiczna o mocy 83 MW zlokalizowana w miejscowości Brudzew oraz dwie farmy wiatrowe: Kazimierz Biskupi i Miłosław o łącznej mocy 27 MW. Jednocześnie w kolejnych spółkach celowych rozwijane są projekty wiatrowe o łącznej przewidywanej mocy około 270 MW oraz projekty fotowoltaiczne o łącznej przewidywanej mocy około 260 MW.

To jeden z największych pod względem finansowym kontraktów w historii giełdowej spółki i największy w obszarze realizacji farm wiatrowych.

Przedmiot zlecenia

Pozostało 94% artykułu
OZE
Brakuje magazynów energii z odnawialnych źródeł
OZE
Nadzorca polskiej energetyki znów zredukował OZE. Pojawiły się ceny ujemne
OZE
Słoneczne rekordy jedne po drugim i to mimo interwencji operatora
OZE
Ukraina będzie eksportować LNG do Europy i budować OZE
OZE
Masowe redukcje mocy z odnawialnych źródeł energii