Orlen kupuje OZE w Wielkopolsce za 107 mln euro

Koncern kosztem 107 mln euro nabędzie od Greenvolt Power farmę wiatrową i cztery instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu osiągnie łączną moc w OZE na poziomie około 700 MW.

Publikacja: 25.07.2023 09:39

Orlen kupuje OZE w Wielkopolsce za 107 mln euro

Foto: Shutterstock

Energa Wytwarzanie, firma z grupy Orlen, podpisała z Greenvolt Power przedwstępną umowę zakupu farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych. Sprzedający podał, że łączna wartość planowanej transakcji wyniesie 107 mln euro (476,3 mln zł wg obecnego kursu NBP). Przedmiotem umowy jest portfel obejmujący dwa projekty odnawialnych źródeł energii Sompolno i Opalenica (woj. wielkopolskie). W ich ramach rozwijane są instalacje OZE o łącznej mocy 58,6 MW. Po finalizacji transakcji grupa Orlen osiągnie łączną moc w OZE wynoszącą około 700 MW.

Projekt Opalenica obejmuje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Pełną gotowość operacyjną ma osiągnąć w grudniu tego roku. Z kolei hybrydowy projekt Sompolno łączy turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Dzięki temu pozwala na optymalne wykorzystanie warunków przyłączeniowych poprzez podłączenie nowego aktywa do już istniejącego i wykorzystywanego przyłącza. Sompolno pełną gotowość operacyjną ma osiągnąć w czerwcu przyszłego roku. Nabyte aktywa mogą produkować 111 GWh energii elektrycznej rocznie. Za ich budowę i doprowadzenie do fazy operacyjnej odpowiada Greenvolt Power.

Czytaj więcej

Aukcje OZE celują w biogaz

 „Do 2030 roku ponad 10-krotnie zwiększymy moc naszych aktywów produkujących czystą, zeroemisyjną energię elektryczną, potrzebną dla zapewnienia konkurencyjności polskiej gospodarki. Na ten cel planujemy wydać pond 50 mld zł - zarówno na projekty własne, które od początku do końca realizujemy samodzielnie, jak i akwizycję najbardziej perspektywicznych projektów na rynku” - twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Do końca 2030 r. koncern chce dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, a także jednostki wytwórcze na biogaz i biometan.

Ostatnio zależna Energa Wytwarzanie zbudowała dwie farmy fotowoltaiczne. PV Wielbark (woj. warmińsko-mazurskie) ma łączną moc wynoszącą około 62 MW, a PV Gryf (woj. wielkopolskie), około 25 MW. Ponadto finalizowany jest projekt budowy pięciu małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda. Niezależnie od tego Energa ma w planach budowę farm fotowoltaicznych PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW). Z kolei Energa Green Development, firma dedykowana do rozwoju lądowych źródeł odnawialnych w grupie Orlen, posiada w swoim portfelu około 500 MW projektów OZE na różnych etapach zaawansowania.

OZE
Koncern Energa chce przyspieszyć kurs na OZE
OZE
Wiatraki zabezpieczyły 20 proc. potrzeb na prąd w UE
OZE
ARP tworzy fundusz zielonych inwestycji. Ma przyspieszyć inwestycje w OZE
OZE
Paulina Hennig-Kloska: Jeśli śmieci będzie mniej, to będziemy mniej płacić
OZE
Nie będzie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych od zabytków