Polska Grupa Energetyczna, która jest odpowiedzialna za realizację projektu wiatrowego Baltica 2 w ramach projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanego wspólnie z firmą Orsted, zawarła z Siemens Gamesa Renewable umowę na dostawy morskich turbin wiatrowych. Umowa obejmuje zaprojektowanie, wytworzenie, dostawę, transport, instalację, uruchomienie oraz serwis 107 turbin wiatrowych 14 MW o łącznej mocy 1 498 MW. Realizacja umowy przewidziana jest od II kwartału 2023 r. do IV kwartału 2027 r.
Czytaj więcej
Państwowe firmy rządzą na Bałtyku przy podziale pozwoleń lokalizacyjnych na nowe morskie farmy wiatrowe. Same farm wiatrowych jednak nie wybudują. Największa spółka, Polska Grupa Energetyczna rozważa dwie opcje. W mocy pozostają jednak pytania, skąd wzięła się tak duża liczba punktów, jaką zdobył największy producent prądu w Polsce, przy podziale nowych koncesji na kolejne morskie farmy wiatrowe na Bałtyku.
Umowa dotyczy świadczenia usług serwisowych dla ww. turbin wiatrowych przez pięć lat od uruchomienia, w tym planowych przeglądów, napraw, dostawy środków utrzymania, zdalnego nadzoru oraz innych czynności powiązanych. Porozumienie uwzględnia dostawy części zamiennych i narzędzi.
Cały projekt MFW Baltica o łącznej mocy 2,5 GW składa się z dwóch etapów: Baltica 2 i Baltica 3. Zgodnie z celami określonymi w strategii Grupy PGE, projekt MFW Baltica ma zostać zrealizowany do 2030 r.
"Ten projekt ma szasnę jako pierwszy wyprowadzić energię elektryczną z Bałtyku" – ocenił obecny na konferencji wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wskazał, że system wsparcia dla morskich farm wiatrowych oparty na kontrakcie różnicowym daje pewność stabilnego prowadzenia biznesu i stałych dostaw energii. "Nie było w historii polskich spółek energetycznych większych nakładów inwestycyjnych jak morskie farmy wiatrowe” – powiedział Zyska.