Od dzisiaj 10 lutego - najemcy w Berlinie mogą ubiegać się o dotację w wysokości 500 euro na mini system fotowoltaiczny na swoim balkonie. Berliński senator ds. ekonomii Stephan Schwarz spodziewa się około 14 tysięcy wniosków.

Kraj związkowy Berlin przeznaczył 7 milionów euro na program finansowania balkonowej fotowoltaiki. Berlin chce osiągnąć udział energii słonecznej do zasilania berlińskich mieszkań na poziomie 25 procent - wyjaśnił Schwarz.

Czytaj więcej

Berlin przyspiesza transformację. Wiatr znów powieje w niemieckie żagle

Energia elektryczna wytwarzana za pomocą wtykowego systemu solarnego na balkonie ma płynąć do obwodu energetycznego lokatorów, a tym samym zmniejszać koszty energii najemców. Senator podkreślił, że pierwszym krokiem do instalacji takiego systemu jest uzyskanie zgody właściciela mieszkania. Mini system fotowoltaiczny musi być podłączony do odpowiedniego obwodu - informacji na ten temat udzieli właściciel mieszkania lub specjalista elektryk.

Berlińskie Stowarzyszenie Lokatorów spodziewa się „dużego wyścigu” po dotacje, ponieważ ich zdaniem suma wyasygnowana przez Senat Berlina jest zdecydowanie niewystarczająca. Zdaniem stowarzyszenia środki zostaną wyczerpane już w ciągu kilku pierwszych tygodni. Dyrektor zarządzający stowarzyszenia Sebastian Bartels spodziewa się również, że właściciele mogą blokować instalację, nie wyrażając zgody na ich instalację.

Czytaj więcej

Berlin przeprosił się z atomówkami

Stowarzyszenie lokatorów wezwało firmy zarządzające nieruchomościami by informowały mieszkańców bez pytania, w jaki sposób takie systemy są konfigurowane lub montowane. Lokatorzy wynajmujący mieszkania – od firm lub osób prywatnych - stanowią około 83 procent populacji miasta.

Program finansowania paneli solarnych jest częścią rządowego programu Solarplus. Według Senatu Berlina w 2023 roku wyniesie 23,7 mln euro. Dotowane są również instalacje fotowoltaiczne na domach jednorodzinnych, w zabudowie bliźniaczej, wielorodzinnych a także obiektach komercyjnych.