Polacy mają dwa Bełchatowy na dachach. I to jest problem

Ministerstwo klimatu i środowiska przyznaje, że rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci instalacji OZE. Na przełomie 2017/18 było to 260 odmów, w 2021/22 blisko 3,5 tys. – poinformowała we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Publikacja: 26.10.2022 08:09

Polacy mają dwa Bełchatowy na dachach. I to jest problem

Foto: Adobe Stock

Moc OZE rośnie

Według szacunków na koniec sierpnia moc zainstalowana w OZE wyniosła ponad 20,9 GW. W sierpniu ub.r. było to 14,9 GW. Najwięcej, bo 11 GW było zainstalowanych w fotowoltaice, instalacje wiatrowe stanowiły 7,6 GW, hydroenergetyka blisko 1 GW, biomasa - 1 GW, biogaz - 272 MW. Wiceminister podkreśliła, że rok do roku największy przyrost mocy zainstalowanych w OZE dotyczył domowej fotowoltaiki (PV), głównie dzięki programowi „Mój Prąd”. Moc w PV wzrosła bowiem o 184,3 proc. Na koniec sierpnia moc zainstalowana w prosumenckich mikroinstalacjach wynosiła ponad 8,2 GW. Moc tę porównała do węglowej elektrowni Bełchatów, która ulokowana jest na dachach polskich domów. Wskazała, że w 2030 r. możliwe jest osiągniecie nawet 50 GW mocy zainstalowanej w OZE.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

OZE
Współpraca na Bałtyku z korzyścią dla wielu firm
OZE
Człowiek Trumpa odpowiedzialny za energetykę krytykuje wiatr i chwali fotowoltaikę
OZE
To wiatr, a nie gaz, da nam pewność dostaw energii
OZE
Polacy popierają rozwój OZE i energetyki jądrowej
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
OZE
Rząd bliżej przyjęcia liberalizacji ustawy wiatrakowej. Ale są nowe wątpliwości
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń