PGE zakończyła akwizycję trzech kolejnych elektrowni w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim. Łączna moc zainstalowana farm wiatrowych PGE wzrosła o 12 proc., do ponad 772 MW.

Dzięki planowanej nowelizacji tzw. ustawy odległościowej PGE zakłada szybkie uruchomienie kolejnych projektów o łącznej mocy ok. 150 MW. Do końca obecnej dekady grupa będzie mieć 1,7 GW mocy w lądowych farmach wiatrowych.

Z kolei Tauron rozpoczyna budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce. Zacznie ona działać w drugiej połowie 2023 r. Na terenie przyszłej farmy fotowoltaicznej Tauronu w Mysłowicach rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem gruntu. Elektrownia o łącznej mocy 100 MW powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych.

Czytaj więcej

Liberalizacja ustawy wiatrakowej trafiła do Sejmu

W opinii Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, w przypadku lądowych farm wiatrowych jeszcze niedawno przewidziana moc projektów gotowych, czekających na odblokowanie ustawy odległościowej, wynosiła ok. 500 MW. Spółki będą stawiać na akwizycje gotowych projektów lub takich, które mają pozwolenia lokalizacyjne wydane jeszcze przed wejściem w życie ustawy 10H z 2016 r.