PGNiG wchodzi na rynek fotowoltaiki i pomp ciepła

Największy koncern gazowy w Polsce podpisał umowę nabycia 100 proc. udziałów spółki Solgen z siedzibą w Krakowie.

Publikacja: 11.05.2022 12:41

PGNiG wchodzi na rynek fotowoltaiki i pomp ciepła

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

Przejmowana spółka działa na rynku usług fotowoltaicznych i okołoenergetycznych. – Inwestycje w obszar energetyki odnawialnej to jeden z priorytetów zarówno Grupy Kapitałowej PGNiG, jak i powstającego z połączenia PGNiG z PKN Orlen i Grupą Lotos koncernu multienergetycznego. Strategia ta jest nie tylko odpowiedzią na wyzwania wynikające m.in. ze zmian klimatycznych, ale przede wszystkim stanowi gwarancję bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.

W efekcie akwizycji Solgenu, PGNiG chce rozbudować kompetencje elektroenergetyczne i poszerzy ofertę dla klientów biznesowych oraz indywidualnych. Krakowska spółka działa na rynku od 2015 roku i dotychczas wykonała instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 27 MW (ok. 1100 instalacji tylko w 2021 r.), a od ponad dwóch lat rozwija również sprzedaż pomp ciepła. W latach 2018-2021 spółka Solgen osiągnęła blisko 10-krotny wzrost przychodów. Celem transakcji jest zagospodarowanie przez PGNiG nowych, dynamicznie rozwijających się rynków zielonej energii, poprzez usługi sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych oraz powiązanych z nimi produktów – przede wszystkim pomp ciepła, ale również magazynów energii.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
OZE
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
OZE
Kosmiczne stawki celne w USA na chińskie panele słoneczne. Nawet 3521 proc.
OZE
Enea planuje kolejne przejęcia OZE
OZE
Branża apeluje: Zwiększyć udział polskich firm w budowie farm wiatrowych na Bałtyku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
OZE
Liberalizacja ustawy wiatrakowej zatrzyma się na prezydencie?