Zmiana ustawy o OZE w Sejmie. Ekspertka: krok w tył w najlepszym interesie Polaków

Liczby mówią same za siebie – od kilku lat możliwość samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej cieszy się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Branża mikroinstalacji prosumenckich rośnie w rekordowym tempie. Dlatego trudno zrozumieć ostatnie działania rządu, który proponuje szereg zmian niekorzystnych dla dalszego rozwoju instalacji prosumenckich. O tym, czy na początku przyszłego roku czeka nas rewolucja w sposobie rozliczania prosumentów zadecyduje w najbliższych dniach Sejm - pisze Anna Frączyk, analityczka prawna w ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Publikacja: 01.12.2021 12:42

Zmiana ustawy o OZE w Sejmie. Ekspertka: krok w tył w najlepszym interesie Polaków

Foto: Shutterstock

W ostatnim tygodniu października Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Decyzja w tej kwestii zapadła przewagą zaledwie kilku głosów, co doskonale pokazuje skrajne emocje towarzyszące pracom nad zmianą przepisów w sprawie prosumentów. Ich dalszy ciąg miał miejsce w Senacie, gdzie zgłoszono wniosek o odrzucenie ustawy przyjętej przez Sejm oraz wniesiono nową propozycję w formie inicjatywy senackiej.

Jeśli obradujący w tym tygodniu Sejm uchyli wniosek Senatu, model rozliczania prosumentów w najbliższym czasie może ulec zdecydowanej zmianie, a miejsce obecnego systemu net-meteringu zajmie mechanizm net-billingu. Zakłada on osobne rozliczanie energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta na podstawie jej wartości. Kluczowe znaczenie mają jednak szczegóły – prosument będzie sprzedawał nadwyżki wytworzonej energii po cenach hurtowych (netto), a kupował po cenach detalicznych (brutto), które uwzględniają wszystkie opłaty. Takie rozwiązanie stawia pod znakiem zapytanie opłacalność samej instalacji oraz najpewniej znacząco wydłuży okres zwrotu z inwestycji w mikroinstalację.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
OZE
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
OZE
Kosmiczne stawki celne w USA na chińskie panele słoneczne. Nawet 3521 proc.
OZE
Enea planuje kolejne przejęcia OZE
OZE
Branża apeluje: Zwiększyć udział polskich firm w budowie farm wiatrowych na Bałtyku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
OZE
Liberalizacja ustawy wiatrakowej zatrzyma się na prezydencie?