Od jesieni 2020 r. w ministerstwie infrastruktury trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie oceny wniosków złożonych w postępowaniu rozstrzygającym, które wprowadzi punktowy system udzielania nowych pozwoleń na wznoszenie sztucznych wysp (PSZW). Uzyskanie tego pozwolenia lokalizacyjnego pozwoli firmom ubiegać się o wsparcie dla realizacji morskich farm wiatrowych, które będzie odbywać się dla „projektów drugiej fazy” w 2025 i 2027 r. W połowie sierpnia po zakończonej drugiej fazie konsultacji publicznych tego projektu opublikowano ostatnią, aktualną wersję. Podstawowym celem projektu rozporządzenia jest ustalenie, szczegółowych kryteriów oceny wniosków w postępowaniu rozstrzygającym, punktacji za te kryteria oraz zakresu informacji i dokumentów pozwalających na ustalenie spełnienia przez wnioskodawców kryteriów w postępowaniu rozstrzygającym. Za spełnienie wszystkich kryteriów można maksymalnie uzyskać 100 punktów. Minimum kwalifikacyjne w całym postępowaniu rozstrzygającym wynosi 57 punktów.
Rozporządzenie wprowadza punktację przyznawaną inwestorowi w przypadku akwenu objętego planem zagospodarowania obszarów morskich za wykazanie możliwości realizacji przedsięwzięć innych niż bezpośrednio związane z morskimi farmami wiatrowymi (po jednym punkcie do dwóch), jeśli jest inne, ale zgodne z funkcją podstawową (po jednym punkcie do dwóch). Minimum to osiem punktów. Kolejne kryteria, o których mówi rozporządzenie to „stopień dostosowania planowanych dat rozpoczęcia i za-kończenia budowy przedsięwzięcia oraz jego eksploatacji do interesu go-spodarki narodowej, w tym realizacji polityki energetycznej państwa” oraz „stopień dostosowania planowanych dat rozpoczęcia i zakończenia budowy przedsięwzięcia oraz jego eksploatacji do realizacji celów zrównoważonego rozwoju w sektorze morskim z uwzględnieniem aspektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, w tym poprawy stanu środowiska i odporności na zmiany klimatu, oraz do realizacji celów obronności i bezpieczeństwa państwa.” Za spełnienie kryterium można otrzymać od jednego do pięciu punktów. Minimalny poziom kwalifikacyjny wynosi trzy punkty. Wśród kolejnych kryteriów jest dowód zabezpieczenia finansowego: gwarancja bankowa, kaucja, gwarancja ubezpieczeniowa, poręczenie. Za każdy z tych kryteriów można otrzymać odpowiednio osiem, osiem, sześć i cztery punkty.
Kolejne kryteria to możliwość realizacji przedsięwzięcia możliwość realizacji planowanego przedsięwzięcia z własnych środków wnioskodawcy, planowanego przedsięwzięcia ze środków pochodzących z kredytów lub pożyczek oraz możliwość realizacji planowanego przedsięwzięcia z dostępnych środków publicznych, w tym dotacji ze środków Unii Europejskiej.
Za spełnienie przez wnioskodawcę szczegółowego kryterium, przyznaje się 0,5 punktu za każdy pełny punkt procentowy wskaźnika zdolności finansowania planowanego przedsięwzięcia ze środków własnych wnioskodawcy, nie więcej jednak niż 15 punktów.
Punktowane będzie także moc planowanej instalacji, wielkość udziałów (minimum 10 proc.) w projekcie. rozporządzenia dotyczy mocy zainstalowanej oraz budowy sieci i przyłącza służącego do wyprowadzenia mocy na ląd. Minimum kwalifikacyjne to to czternaście punktów.