Polska jest jednym z europejskich liderów w przyroście nowych mocy w OZE, a w szczególności w instalacjach fotowoltaicznych. To efekt świadomych działań, których celem jest transformacja gospodarcza kraju w oparciu o technologie zeroemisyjne. Dzięki takim programom jak „Mój prąd” i „Czyste powietrze” w kwietniu moc elektrowni słonecznych w Polsce osiągnęła ponad 4,7 GW, z czego blisko 3,5 GW stanowiły instalacje prosumenckie. Od grudnia 2015 roku liczba prosumentów wzrosła z 4 tys. do ok. 600 tys., tj. o 15 000 proc. Chcemy dać Polakom możliwość wpływania na wysokość rachunków za energię, które dzięki instalacjom fotowoltaicznym na dachach domów i aktywnemu uczestnictwu prosumentów w rynku energii będą niższe. Pozwoli to także na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w wymiarze lokalnym i krajowym.
Adobe Stock
Aby zapewnić dalszy dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej, konieczne jest wprowadzenie niezbędnych zmian w dotychczasowym systemie rozliczeń prosumentów. Jest to następny krok w transformacji rynku energii elektrycznej w Polsce, który pozwoli konsumentom i aktywnym odbiorcom energii odegrać ważną rolę w kształtowaniu elastyczności systemu elektroenergetycznego. Obecne rozwiązania są nie do utrzymania w dłuższej perspektywie.
Zdaniem ekspertów opusty były ważnym impulsem rozwoju rynku, ale ta formuła się wyczerpała. Ponadto proponowane zmiany są związane z obowiązkiem implementacji dyrektywy rynkowej. Obecnie obowiązujący mechanizm opustów uniemożliwia aktywny udział prosumentów w rynku. Nowy model stwarza taką możliwość. Prosumenci będą mogli sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii, ale także zmienić w ciągu doby sprzedawcę zobowiązanego, który jest ich partnerem w rozliczeniach.
To szansa na stworzenie nowych modeli biznesowych na rynku prosumenckim, uwzględniających systemy magazynowania energii i budowy społeczności energetycznych. Na rynku pojawią się agregatorzy. Będą to profesjonalni pośrednicy oferujący usługi obrotu i magazynowania energii w magazynach rzeczywistych, co pozwoli na zastąpienie wirtualnego magazynu, jakim obecnie jest sieć elektroenergetyczna. Pojawienie się na rynku agregatorów zapewni większą elastyczność systemu elektroenergetycznego i jednocześnie pozwoli na dalszy przyrost instalacji prosumenckich w Polsce. Należy podkreślić, że dla obecnych prosumentów oraz tych, którzy rozpoczną produkcję energii elektrycznej do czasu wejścia w życie nowego systemu, zostanie utrzymany dotychczasowy model rozliczeń przez okres 15 lat. Będą mieć także możliwość dobrowolnego przejścia do nowego systemu rozliczeń. Oznacza to, że dotychczasowi prosumenci nie stracą. W nowym modelu rozliczeń posiadanie własnej instalacji PV będzie nadal opłacalne.