Za realizację projektów w ramach koncernu odpowiada PGE Energia Odnawialna. Największe inwestycje zrealizuje w województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim i zachodniopomorskimi. Spółka podpisała już umowy dzierżawy z niemal stu podmiotami. Są to zarówno prywatni właściciele, jak i jednostki samorządu terytorialnego. PGE nawiązała ponadto współpracę z instytucjami i przedsiębiorcami, w tym z dużymi państwowymi firmami, takimi jak Grupa Azoty, PKP i KGHM. Pod inwestycje fotowoltaiczne trafiły też tereny należące do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w tym ok. 100 ha nieużytków położonych przy Elektrowni Bełchatów.

""

Conveyor systems transport lignite, also known as brown coal, from the pit floor to the power plant during digging operations at the open pit mine operated by PGE Elektrownia Belchatow SA near Belchatow, Poland/Bloomberg

energia.rp.pl

W PGE rozwijamy zielony kierunek i do 2030 r. zamierzamy zbudować instalacje fotowoltaiczne o mocy 2,5 GW co umocni naszą pozycję lidera na rynku OZE w Polsce – komentuje Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Wśród planowanych inwestycji są małe, jednomegawatowe projekty takie jak: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które wygrały ostatnią, grudniową aukcję na sprzedaż energii elektrycznej z zielonych instalacji. Jednocześnie PGE jest także zainteresowana instalacjami o mocy nawet ponad 100 MW. Takie możliwości daje m.in. rozwijana etapowo inwestycja na terenach Zespołu Elektrowni Dolna Odra.