PGE zabezpiecza tereny pod elektrownie słoneczne

Polska Grupa Energetyczna zabezpieczyła już ponad tysiąc hektarów gruntów pod instalacje fotowoltaiczne. Na tych terenach chce wybudować farmy słoneczne o mocy ponad 500 MW.

Za realizację projektów w ramach koncernu odpowiada PGE Energia Odnawialna. Największe inwestycje zrealizuje w województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim i zachodniopomorskimi. Spółka podpisała już umowy dzierżawy z niemal stu podmiotami. Są to zarówno prywatni właściciele, jak i jednostki samorządu terytorialnego. PGE nawiązała ponadto współpracę z instytucjami i przedsiębiorcami, w tym z dużymi państwowymi firmami, takimi jak Grupa Azoty, PKP i KGHM. Pod inwestycje fotowoltaiczne trafiły też tereny należące do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w tym ok. 100 ha nieużytków położonych przy Elektrowni Bełchatów.

Conveyor systems transport lignite, also known as brown coal, from the pit floor to the power plant during digging operations at the open pit mine operated by PGE Elektrownia Belchatow SA near Belchatow, Poland/Bloomberg

W PGE rozwijamy zielony kierunek i do 2030 r. zamierzamy zbudować instalacje fotowoltaiczne o mocy 2,5 GW co umocni naszą pozycję lidera na rynku OZE w Polsce – komentuje Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Wśród planowanych inwestycji są małe, jednomegawatowe projekty takie jak: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które wygrały ostatnią, grudniową aukcję na sprzedaż energii elektrycznej z zielonych instalacji. Jednocześnie PGE jest także zainteresowana instalacjami o mocy nawet ponad 100 MW. Takie możliwości daje m.in. rozwijana etapowo inwestycja na terenach Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na stacjach BP w Polsce pojawiło się nowe paliwo

Pod marką Active koncern sprzedaje innowacyjne benzyny i olej napędowy, na których auto ma ...

Jest mróz, więc Gazprom zarabia

W Europie coraz zimniej. Gazprom pobił historyczny rekord eksportu gazu na Zachód. PGNiG zapewnia, ...

Więcej zielonego prądu z turbin

Moce siłowni wiatrowych wzrosną w Polsce ponadtrzykrotnie do 2030 roku. Z szacunków Europejskiego Stowarzyszenia ...

Orlen chwali się nowoczesną stacją

Przy trasie S8, niedaleko Wrocławia, koncern uruchomił pierwsza stację na której można zatankować, zamówić ...

Gorsze perspektywy dla PGE

Polska Grupa Energetyczna spodziewa się w 2016 roku istotnego spadku EBITDA w segmencie wytwarzania ...

W PKN Orlen bez porozumienia płacowego między zarządem a związkami

Bez porozumienia zakończyły się we wtorek przed północą w PKN Orlen negocjacje zarządu i ...