Energetyka morska stanie się konkurencją węgla

123RF

W 2025 r. energia z morskich farm wiatrowych ma kosztować nie więcej niż 80 euro/MWh. Będzie więc konkurencją dla węgla.

Pod taką deklaracją dotyczącą spadku kosztów produkcji podpisało się w poniedziałek 11 największych firm sektora wiatrowej energetyki, m.in. EDP Renewables, Iberdrola Renovables, RWE Innogy, Statoil oraz Vattenfall.

Co ciekawe, zakładany przez nich poziom kosztów produkcji energii w parkach morskich za dziesięć lat uwzględnia już wydatki na przyłączenie turbin do sieci. Do tej pory te wydatki stanowiły poważną barierę dla rozwoju tej technologii.

Dlatego wiele projektów morskich elektrowni realizowano przy wsparciu państwa, m.in. operatorzy systemów rozwijających tę technologię brali na barki koszty przyłączenia. Starali się przy tym o pomoc ze środków unijnych.

By doprowadzić do obniżenia kosztów produkcji w takich źródłach, koncerny w poniedziałkowym porozumieniu zadeklarowały, że podejmą szereg działań wspólnych. Chodzi m.in. o współpracę w zakresie planowania przestrzennego sieci elektroenergetycznych i ich finansowania, ale również koordynowania terminów przetargów dla morskich farm oraz badania możliwości tworzenia wspólnych systemów wsparcia dla takich źródeł.

O pierwszym realizowanym wspólnie projekcie połączenia parków morskich Niemiec i Danii pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” pod koniec maja. Operatorzy tych krajów chcą stworzyć swego rodzaju supersieć, która oprócz połączenia farm morskich z lądem ma pełnić funkcję interkonektora między systemami tych krajów. Inwestycja ma być gotowa z końcem 2019 r.

Jak podkreślali sygnatariusze, obniżenie kosztów będzie możliwe tylko w przypadku przyjęcia na poziomie europejskim jasnej wizji rozwoju sektora po 2020 r. Odnieśli się tym samym do podpisanego także w poniedziałek porozumienia ministrów energii dziesięciu państw członkowskich UE, czyli Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Państwa te chcą wzmocnić współpracę w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności morskich elektrowni wiatrowych. Celem jest przyspieszenie rozwoju tej technologii i obniżenie kosztów.13 mld euro kosztowały ponad 3 GW zainstalowane w farmach wiatrowych w Europie w 2015 r.

W Polsce projekty farm morskich na Bałtyku posiadają trzy spółki: PKN Orlen, Polenergia oraz Polska Grupa Energetyczna. Przy czym rozwijanie odnawialnych źródeł energii nie należy do priorytetów pierwszego z tych koncernów.

Najbardziej zaawansowane są dziś projekty Polenergii – łącznie na 1,2 GW. Uruchomienie pierwszych 600 MW planowane jest do 2022 r., a kolejnych – do 2026 r. Obie – zgodnie z zapowiedziami spółki – do końca tego roku planują pozyskać decyzje środowiskowe. Do 2019 r. mają one otrzymać pozwolenia na budowę.

Z kolei PGE Energia Odnawialna dopiero zleciło wykonanie badań środowiskowych dla projektu Baltica o maksymalnej mocy 1040 MW. Mają być one gotowe w 2018 r.

Ze słów przedstawicieli resortu energii oraz zapisów projektu noweli ustawy o odnawialnych źródłach wynika, że morska energetyka wiatrowa może liczyć na większe wsparcie niż ta na lądzie.

Mogą Ci się również spodobać

Prezydent Czech za rozbudową elektrowni atomowych

Podczas wtorkowej wizyty w zakładach Skoda w Pilźnie czeski prezydent Milosz Zeman opowiedział się ...

Energa rozmawia z potencjalnymi partnerami o Ostrołęce

Energa rozmawia z kilkoma partnerami w sprawie potencjalnej budowy nowego bloku w Ostrołęce. Ostateczna ...

Rosneft połknie kolejnego konkurenta

Rosyjski państwowy gigant paliwowy kupi koncern Baszneft, którego reprywatyzację Kreml wymusił wcześniej na prywatnym ...

Polskie elektrownie pod ścianą

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: PAK ma problem z odkrywką „Fatalną” ...

PGE zapłaci 4,5 mld zł za aktywa EDF

PGE i EDF podpisały warunkową umowę sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Wartość transakcji to ...

Nord Stream 2 i ukraiński krzyk rozpaczy

Kijów otwiera drzwi najbogatszej spółki paliwowo-energetycznej dla zagranicznych inwestorów i liczy, że to powstrzyma ...