Prokon – operator farm wiatrowych z Niemiec traci na ustawie wiatrakowej

Bloomberg

Firma Prokon, operator farm wiatrowych w Niemczech, Polsce oraz Finlandii, poinformował swoich inwestorów, że wstrzymuje wszystkie projekty w Polsce.

Straty Prokonu wynoszą kilkadziesiąt milionów euro – pisze „WirtschaftsWoche”. Według niemieckich mediów głównym  powodem problemów dla niemieckiej firmy było podniesienie przez polski rząd podatku na wiatraki w połowie zeszłego roku. Dodatkowo nowa ustawa sprawia, że farmy wiatrowe stały się mniej opłacalne. – Wstrzymaliśmy wszystkie nasze projekty – potwierdziła spółka. To okazało się bardzo poważnym problemem. Farmy wiatrowe w Polsce generowały 10 proc. dochodów (około 10 mln euro) spółki w 2015 roku.

Prezes spółki Henning von Stechow zapewnił jednak, że spółka będzie w stanie spłacać swoje zobowiązania, które sięgają 17 mln euro.

Prokon obiecywał potencjalnym inwestorom 8 proc. zwrotu. Analitycy i ekonomiści ostrzegali jednak, że firma nie jest w stanie wypełnić zobowiązań finansowych wobec klientów, którzy mogą stracić pieniądze. Firma jednak reklamowała się w telewizji i prasie, twierdząc, że ma w Niemczech i Polsce 54 farmy wiatrowe, na których stoi łącznie 314 turbin. Prokon zapewniał też, że sprzedaje wytwarzany prąd do niemieckich sieci, inwestuje w biodiesel oraz biomasę a także zatrudnia ponad 1,3 tys. osób.

Jednak już pod koniec 2014 roku firma miała problemy i apelowała do inwestorów, by nie wycofywali swoich wkładów i nie pobierali zysków. – Nie dopuścicie do upadłości. Niech szarańcza i negatywne doniesienia medialne nie zniszczą flagowej firmy z branży energii odnawialnej – apelował Carsten Rodbertus, prezes Prokonu.

Prokon miał w Polsce ma w trakcie budowy farmę o wydajności 36 MW w Ruścu pod Łodzią oraz pięć w fazie projektowani.

Na początku tego roku spółka poinformowała, że wstrzymuje wszystkie projekty – w tym także te w Polsce.

Latem 2015 roku inwestorzy nie zgodzili się na sprzedanie spółki firmie EnBW za 500 mln euro. Podjęli też decyzję, że sami będą kolektywnie zarządzać spółką.

Zdaniem analityków była to bardzo zła decyzja, która 1,5 roku później doprowadziła do kolejnych problemów finansowych spółki.

Mogą Ci się również spodobać

Dakota Północna produkuje więcej ropy niż Wenezuela

Amerykański stan ustanowił nowy rekord i przegonił Wenezuelę w wielkości wydobycia ropy. To zasługa ...

Emitentom nie opłaci się modernizacja węglówek

41 polskich elektrowni przekracza nowe normy środowiskowowe. Pod koniec kwietnia nie tylko Polska przegrała ...

Polska i Ukraina stworzą centrum handlu gazem

Potencjały obu krajów oraz planowane przez nie projekty mogą uniezależnić cały region od dostaw ...

Wyższe wyceny Orlenu i Lotosu

Vestor DM wycenia akcje płockiego koncernu na 96 zł, a gdańskiego na 48 zł. ...

Kraje rozwijające się samodzielnie prowadzą transformację

Na peryferiach Zachodu OZE stają się najważniejszym źródłem energii. Trudno się dziwić: zachodni biznes ...

PGE podała szacunki rocznych wyników

Polska Grupa Energetyczna pokazała wstępne wyniki finansowe i operacyjne za 2016 rok. Według szacunków ...