Norwegia będzie cała zielona

Bloomberg

Norwegia będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, w którym energia będzie pozyskiwana wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Według raportu Energi Norge, organizacji typu non-profit zajmującej się doradztwem w kwestiach energetycznych, do 2050 roku Norwegia ma szans korzystać w 100 proc. z energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnej.

Organizacja opracowała program stopniowego odchodzenia od ropy, gazu i węgla. Program składa się z 24 propozycji politycznych rozwiązań na rzecz rozwoju zielonej energii jak np. darmowe ładowanie samochodów elektryczny na terenie całego kraju oraz zwolnienia podatkowe dla kierowców i został już przedstawiony norweskiemu ministerstwu środowiska.

Oluf Ulseth, dyrektor Energi Norge przekonuje, że teraz jest najlepszy moment na radykalne przekształcenie wszystkich sektorów norweskiej gospodarki, ograniczyć emisję i oprzeć się na energii odnawialnej z wody, wiatru oraz energii słonecznej.

Mimo że duża część norweskiej gospodarki opiera się na eksporcie surowców energetycznych, takich jak gaz i ropa naftowa, to elektrownie wodne odpowiadają za 96 proc. produkcji energii w Norwegii – pisze portal nportal.no. Norwegia jest tez liderem jeśli chodzi o samochody hybrydowe oraz elektryczne – w tym kraju jeździ już ponad 110.000 samochodów elektrycznych, a od 2025 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi – podkreśla nportal.no.

Mogą Ci się również spodobać

Inwestorzy przestraszyli się planowanej emisji akcji Tauronu

Spora część analityków uważa, że mniejszościowi akcjonariusze spółki będą czuć się pokrzywdzeni. Kurs akcji ...

Węgiel zdrożeje nawet o kilkadziesiąt procent

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Unimot wybronił się wynikami Notowania importera ...

Estończycy kupują w Gazpromie

Estoński operator gazowy zawarł z Rosjanami 3-letni kontrakt na dostawy gazu. Gazprom ma w ...

Ropa nie ma już siły, by drożeć

Większość ekspertów wierzy, że w kolejnych tygodniach rynki będą się zachowywać podobnie jak na ...

Przypłyną kolejne statki z amerykańskim gazem

Przez pięć lat z USA do Polski ma trafić dziewięć dostaw LNG. To za ...

Przyszłość energetyki

Podczas tegorocznej edycji kongresu omówione zostaną najważniejsze zagadnienia dotyczące sektora. A tych w ostatnich ...