Fotowoltaika w saudyjskiej krainie ropy

Post Image
Post Image

Władze Arabii Saudyjskiej chcą skończyć z zależnością od ropy. Widzą przyszłość w odnawialnych źródłach energii.

– Nie istnieje bardziej odpowiedni kraj dla energii odnawialnej aniżeli Arabia Saudyjska – uważa Ali al-Naimi, saudyjski minister ropy. Jego zdaniem największym skarbem kraju nie są paliwa kopalne, ale słońce i wolne przestrzenie – wszystko, co niezbędne do budowy elektrowni słonecznych.

Arabowie przyjęli ambitną strategię rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), znaną pod hasłem „królestwa stabilnej energetyki”. Chcą bazować na słońcu i wietrze. Do 2032–2040 r. z energii słonecznej słońca Arabia Saudyjska chce produkować 41 GW prądu rocznie, a z wiatru – 9 GW. Jeszcze 1 GW dostarczy geotermia, a 3 GW – odpady. Koszty inwestycji w elektrownie słoneczne to 109 mld dol.

Cztery lata temu największa elektrownia słoneczna na świecie rozpoczęła właśnie w Arabii Saudyjskiej. Zasila uniwersytet królewski w Rijadzie. Inwestycję wykonała specjalizująca się w zielonej energetyce austriacka firma GREENoneTEC i AEE Intec. Światową nowością w elektrowni jest zastosowanie ochrony przed burzami piaskowymi. A jest co chronić. Powierzchnia baterii słonecznych to 36 tys. mkw.

W ciągu najbliższych 20 lat Arabia Saudyjska może zostać dużym eksporterem prądu ze stacji słonecznych. W planach saudyjskich władz są bowiem nowe tego typu elektrownie. Obecnie w kraju działa kilkanaście elektrowni słonecznych.

Jeszcze jeden kierunek pozwoli pustynnemu królestwu obniżyć zużycie kopalin. To energetyka nuklearna. Kraj ma podpisane umowy z Chinami, Francją, Koreą Południową i Argentyną o współpracy w tej dziedzinie. I buduje u siebie 16 reaktorów jądrowych. Z atomu ma za 20 lat pochodzić jedna szósta energii elektrycznej.

Alternatywy nie ma. Jeżeli kierunek na zieloną energetykę się nie powiedzie, to do 2030 r Arabia Saudyjska będzie spalać, produkując prąd, blisko 30 proc. rocznego wydobycia ropy w kraju.

W styczniu 2016 r. władze przedstawiły wielki plan odejścia od ropy. W ciągu 20 lat Saudowie chcą obniżyć jej wykorzystanie w krajowym przemyśle i energetyce o 523 tys. baryłek na dobę. Konsumpcja krajowa ropy i gazu w liczącym 26,5 mln ludzi królestwie rośnie bowiem w miarę jak zwiększa się zużycie prądu.

Dlatego Rijad chce rozwijać u siebie wysokie technologie, OZE i turystykę. W tym celu zliberalizuje przepisy tak, by ułatwić dostęp do rynku zagranicznym inwestorom.

Mogą Ci się również spodobać

Absolutny rekord Gazpromu

Nigdy jeszcze w swojej historii Gazprom nie dostarczył Europie tak dużo gazu w ciągu ...

Rosneft połknie kolejnego konkurenta

Rosyjski państwowy gigant paliwowy kupi koncern Baszneft, którego reprywatyzację Kreml wymusił wcześniej na prywatnym ...

Obyś się premierze nie zakiwał

Polacy nie zasłużyli, by ich kraj w Unii Europejskiej był określany mianem hamulcowego, przecież ...

Arabia Saudyjska zmniejsza dostawy ropy do USA

Saudyjczycy ładują mniej ropy do tankowców płynących do USA – wynika z danych firmy ...

Bruksela sięga po turkmeński gaz

Budowa gazociągu z Turkmenistanu do Europy jest priorytetem Unii. Inwestycję sfinansuje Bank Światowy i ...

Tańsza druga część wakacji

Od początku lipca benzyna E95 staniała już o 13 gr na litrze. Olej napędowy ...