Timmermans: czysty wodór jest priorytetem

A customer fills a car with hydrogen at a TrueZero fueling station in Mill Valley, California, U.S., on Friday, Feb. 23, 2018. California is spending more than $2.5 billion in clean energy funds to accelerate sales of hydrogen and battery vehicles. That includes $900 million earmarked to complete 200 hydrogen stations and 250,000 charging stations by 2025. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg

Energia z wodoru będzie jednym z energetycznych priorytetów UE– zapowiada wiceszef Komisji Europejskiej.

 

Czysty wodór należy do unijnych priorytetów w sektorze energii, zapowiedział Frans Timmermanns, wice-prezydent Komisji Europejskiej, gdy omawiał w Brukseli europejski plan odbudowy gospodarki pod nazwą „Green and just recovery” po kryzysie gospodarczym wywołanym światową pandemią koronawirusa.

Panele fotowoltaiczne /Bloomberg

Timmermanns przedstawil, jakimi priorytetami będzie się kierować UE podczas odbudowy gospodarki. Jednym z nich są ambicje klimatyczne UE.  UE nie tylko podwoi swój budżet do 20 mld euro na zrównoważone projekty infrastrukturalne, w tym odbudowę miejsc pracy, ale zapowiada też spore zmiany w finansowaniu infrastruktury energetycznej.

– Nowe okno inwestycji strategicznych będzie wspierać kluczowe technologie przejścia na czystą energię.  Mówię o takich rzeczach, jak energia odnawialna i magazynowanie, czysty wodór, akumulatory, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla oraz zrównoważona infrastruktura. Zauważyliśmy ogromny spadek inwestycji w tych sektorach i musimy go ponownie uruchomić, aby mieć pewność, że pójdzie on w dobrym kierunku – mówił Frans Timmermanns w swojej mowie otwierającej konferencję poświęconą planowi odbudowy gospodarki unijnej.

A wind turbine /Bloomberg

Na szeroko pojętą transformację energetyczną i transformacje gospodarki w bardziej ekologicznym kierunku pójdzie znaczna część ratunkowych środków z budżetu UE. Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym przedstawiła propozycję pożyczek dla sektora publicznego – na który złoży się dotacja 1,5 mld euro z budżetu UE i pożyczka do 10 mld euro ze środków własnych EBI. Ambicje są takie, by ten instrument zmobilizował nawet do 25–30 mld euro inwestycji publicznych w obszarach infrastruktury energetycznej i transportowej, sieciach ciepłowniczych, transport publiczny, środki efektywności energetycznej i innych projektach, „które mogą bezpośrednio zmniejszyć społeczno-ekonomiczne koszty transformacji”.

By otrzymać pożyczkę na inwestycje w ramach mechanizmu sprawiedliwego przejścia, kraje członkowskie muszą przygotować swoje plany sprawiedliwego przejścia, spójne z krajowymi planami energetycznymi i klimatycznymi oraz przejściem do gospodarki neutralnej dla klimatu.

Dystrybutor wodorowy/Bloomberg

Finansowanie inwestycji związanych z energią z wodoru jest zgodne m.in. z rozporządzeniem w sprawie transeuropejskiej infrastruktury energetycznej (TEN-E). Zakłada ono wspieranie transeuropejskiej infrastruktury potrzebnej do zdekarbonizowanego systemu energetycznego. Przyszłe wydatki UE będą koncentrować się na dekarbonizacji i unijnego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Rozporządzenie sugeruje, że gaz ziemny będzie musiał być stopniowo zastępowany gazami odnawialnymi w sieci gazowej UE, a przyszłe finansowanie infrastruktury powinno odzwierciedlać nowe technologie, takie jak właśnie energia pochodząca z gazu i wodoru.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

UE nie da pieniędzy na Nord Stream 2

Projekt Nord Stream 2 nie otrzyma finansowania z UE – zapowiedział we wtorek w ...

PKN Orlen sprzedał trzy przedsiębiorstwa

PKP Cargo przejmie od płockiego koncernu dwie firmy kolejowe. Trans Polonia kupi przewoźnika drogowego. ...

Białoruska atomówka coraz bliżej

Mińska nie stać na budowaną przez Rosjan elektrownię atomową, choć płaci za nią Kreml. ...

Władimir Putin wierzy w Nord Stream-2

Rosyjski prezydent ]jest pewny, że rozbudowa gazociągu północnego nastąpi. W Europarlamencie rozpoczęła się batalia ...

Spalamy więcej obcego węgla

Tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów do Polski wpłynęło już więcej czarnego paliwa z ...

Ropa tanieje z powodu epidemii

Rynki surowcowe zaczynają reagować na epidemię koronawirusa jak na zagrożenie spowolnieniem gospodarczym. Cena ropy ...