Litwini inwestują w polskie wiatraki

Adobe Stock

W minionym tygodniu prąd na Litwie, Łotwie i Estonii potaniał o 20 proc. Cud? Nie – wietrzna pogoda. Litewski inwestor stawia elektrownie wiatrową także w Polsce.

O dużej obniżce ceny energii elektrycznej w republikach nadbałtyckich poinformował niezależny dostawca prądu Elektrum Lietuva. W ciągu ostatniego tygodnia cena prądu w porównaniu z poprzednim zmniejszyła się na Litwie o 19 proc. do 23,52 euro/MWh; w Estonii i Łotwie prąd potaniał o 20 proc. do 23,75 MWh.

– W minionym tygodniu największy wpływ na cenę miała wietrzna pogoda – dzięki sztormowi na Bałtyku, produkcja elektrowni wiatrowych zwiększyła się o 21 proc. do 2139 GWh w porównaniu z tygodniem wcześniejszym – wyjaśnia w poniedziałek Karolis Bagdonas z Elektrum Lietuva.

Również w poniedziałek zarząd litewskiej grupy Ignitis (kontrolowana przez państwową Lietuvos Energija) zgodził się na zawarcie umowy gwarancyjnej koniecznej do otrzymania kredytu przez Pomerania Wind Farm (spółka-córka grupy) z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Grupa planuje wziąć 258 mln zł (ok. 60 mln dol.) na elektrownię wiatrową Pomerania w Polsce. Litwini planują, że kredyt zostanie zwrócony do 2035 r.

We wrześniu 2019 r. litewska grupa poinformowała, że zainwestuje 127 mln euro w park wiatraków w Polsce. Wcześniej firma kupiła od hiszpańskiego IGE spółkę Pomerania Invall, która buduje elektrownie wiatrowe. Prace budowlane ruszyły w lipcu 2019 r, a farma o mocy 94 MW ma być gotowa w 2021 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prosumenci muszą wyjść na plus

Proponowane przepisy dotyczące wsparcia dla mikroinstalacji wymagają doprecyzowania – wskazują eksperci. Ministerstwo Energii rozpoczęło ...

Iran – kraina ropą i gazem płynąca

Donald Trump zrywając porozumienie nuklearne z Iranem podważył sens modernizacji i otwarcia kraju o ...

Gazprom pożycza, gdzie się da

Gazowy koncern planuje pożyczyć jesienią na rynku międzynarodowym do miliarda euro. Spodziewa się dużego ...

Litwa nie uległa Gazpromowi

Wilno zgodziło się na 10-letni tranzyt gazu rosyjskiego przez swoje terytorium do obwodu kaliningradzkiego. ...

Akcje Gazpromu padły na twarz

Na moskiewskim parkiecie akcje gazowego giganta straciły dziś na wartości 3,7 proc.. Tak inwestorzy ...

Orlen kupi firmy wydobywcze

Koncern za 1,15 mld zł przejmie dwie spółki wydobywające ropę i gaz w Kanadzie ...