Litwini inwestują w polskie wiatraki

Adobe Stock

W minionym tygodniu prąd na Litwie, Łotwie i Estonii potaniał o 20 proc. Cud? Nie – wietrzna pogoda. Litewski inwestor stawia elektrownie wiatrową także w Polsce.

O dużej obniżce ceny energii elektrycznej w republikach nadbałtyckich poinformował niezależny dostawca prądu Elektrum Lietuva. W ciągu ostatniego tygodnia cena prądu w porównaniu z poprzednim zmniejszyła się na Litwie o 19 proc. do 23,52 euro/MWh; w Estonii i Łotwie prąd potaniał o 20 proc. do 23,75 MWh.

– W minionym tygodniu największy wpływ na cenę miała wietrzna pogoda – dzięki sztormowi na Bałtyku, produkcja elektrowni wiatrowych zwiększyła się o 21 proc. do 2139 GWh w porównaniu z tygodniem wcześniejszym – wyjaśnia w poniedziałek Karolis Bagdonas z Elektrum Lietuva.

Również w poniedziałek zarząd litewskiej grupy Ignitis (kontrolowana przez państwową Lietuvos Energija) zgodził się na zawarcie umowy gwarancyjnej koniecznej do otrzymania kredytu przez Pomerania Wind Farm (spółka-córka grupy) z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Grupa planuje wziąć 258 mln zł (ok. 60 mln dol.) na elektrownię wiatrową Pomerania w Polsce. Litwini planują, że kredyt zostanie zwrócony do 2035 r.

We wrześniu 2019 r. litewska grupa poinformowała, że zainwestuje 127 mln euro w park wiatraków w Polsce. Wcześniej firma kupiła od hiszpańskiego IGE spółkę Pomerania Invall, która buduje elektrownie wiatrowe. Prace budowlane ruszyły w lipcu 2019 r, a farma o mocy 94 MW ma być gotowa w 2021 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy pewni Nord Stream-2

Dziś spotykają się prezydenci Polski i Niemiec, a także Rosji i Austrii. W Warszawie ...

Niemcy nakazują Gazpromowi pilnie ograniczyć dostawy Opal

Niemieckie władze nakazały Gazpromowi natychmiastową redukcję o połowę ilości gazu transportowanego gazociągiem Opal. W razie ...

Wszyscy opuszczają Nord Stream 2

„Akademik Czerski” – układacz rur, który jako jedyny mógł jeszcze dokończyć budowę gazociągu Nord ...

Basen jako magazyn energii

Polska firma Virtual Power Plant znana z rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej ma pomysł, ...

Stawka większa niż węgiel

Przy obecnej wiedzy o skutkach zmian klimatu postulat jak najszybszego odejścia od węgla trudno ...

Rothschild doradzi Łotwie

Amerykanie pomogą łotewskiemu rządowi w możliwym zakupie akcji operatora gazowego Conexus Baltic Grid. To ...