10 milionów pracujących w sektorze zielonej energii

Bloomberg
W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. nowych miejsc pracy. Liczba zatrudnionych wzrosła więc o 5,3 proc. wobec poprzedniego roku – wynika z najnowszego raportu „Energia odnawialna i zatrudnienie” opublikowanego po raz piąty przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA).
Dziś pracownicy sektora zielonej energetyki stanowią już silną grupę 10,3 mln osób. Agencja prognozuje, że do 2050 r.  liczba zatrudnionych w branży odnawialnych źródeł energii (OZE) wzrośnie do 28 mln osób.
Największymi pracodawcami w sektorze OZE pozostają Chiny, Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie, Niemcy i Japonia. W tych krajach znajduje się aż 70 proc. miejsc zielonych pracy. Jak wskazano w raporcie największa koncentracja produkcji na rzecz OZE znajduje się w Azji (aż 60 proc. miejsc pracy w sektorze).
Dziś największym pracodawcą spośród wszystkich technologii OZE pozostaje przemysł fotowoltaiczny, który daje zatrudnienie blisko 3,4 mln osób. Ubiegły rok przyniósł wzrost o prawie 9 procent w porównaniu z 2016 r. i był związany z instalacją rekordowej ilości mocy (94 GW) w słonecznych źródłach. Szacuje się, że Chiny zapewniają dwie trzecie miejsc pracy w sektorze fotowoltaiki, co odpowiada 2,2 mln miejsc pracy (wzrost o 13 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim). Pomimo nieznacznych spadków w Japonii i Stanach Zjednoczonych, nadal kraje te plasują się bezpośrednio za Chinami pod względem zatrudnienia w sektorze fotowoltaiki. Indie i Bangladesz również znalazły się w pierwszej piątce. Łącznie na te pięć krajów przypada 90 procent globalnego rynku fotowoltaiki.
Z kolei w Unii Europejskiej, najwięcej zielonych miejsc pracy mają Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Polska i Hiszpania. Według najnowszych dostępnych danych (2016 r.), OZE dają zatrudnienie 1 mln 190 tys. mieszkańcom UE (wzrost o 30 tys. wobec poprzedniego roku). Najwięcej miejsc pracy jest związanych z biomasą (389 tys.) i energetyką wiatrową (344 tys., w tym w Niemczech 160 tys.). Energetyka wiatrowa jest jednym z najmocniejszych punktów europejskiego sektora OZE. Połowa krajów świata, które najmocniej rozwinęły swoje moce w tym zakresie w 2017, to członkowie UE. Moc morskich farm wiatrowych wzrosła w 2017 r. dwa razy mocniej niż w 2016 – o 3,1 GW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Obajtek: więcej „świeżej krwi” w Orlenie

Do Orlenu trzeba wpuścić trochę „świeżej krwi”. Ludzi, którzy mają inne spojrzenie na pewne ...

Upadek tępej polityki

Przez ostatnie cztery lata za wszelką cenę ratowano górnictwo. Jednocześnie wstrzymano rozwój energetyki wiatrowej ...

Drugi definitywny termin składania kluczowych oświadczeń

We wtorek 13 sierpnia upływa termin składania oświadczeń o statusie końcowego odbiorcy. To już ...

Jakie prawo dla Nord Stream 2

Polski rząd opowiada się za pełnym objęciem inwestycji przepisami unijnymi. W czwartek w Brukseli eksperci państw ...

Związkowy problem PGNiG

Kolejny raz w przestrzeni publicznej pojawia się temat akcji protestacyjnej związków zawodowych ze strajkiem ...

Nowe wymagania UE dla produktów jednorazowych z plastiku

Unijne przepisy dotyczące plastiku stawiają przed branżą opakowaniową wyzwanie zmiany technologii produkcji. W nadchodzących ...