10 milionów pracujących w sektorze zielonej energii

/Bloomberg
W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. nowych miejsc pracy. Liczba zatrudnionych wzrosła więc o 5,3 proc. wobec poprzedniego roku – wynika z najnowszego raportu „Energia odnawialna i zatrudnienie” opublikowanego po raz piąty przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA).
Dziś pracownicy sektora zielonej energetyki stanowią już silną grupę 10,3 mln osób. Agencja prognozuje, że do 2050 r.  liczba zatrudnionych w branży odnawialnych źródeł energii (OZE) wzrośnie do 28 mln osób.
Największymi pracodawcami w sektorze OZE pozostają Chiny, Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie, Niemcy i Japonia. W tych krajach znajduje się aż 70 proc. miejsc zielonych pracy. Jak wskazano w raporcie największa koncentracja produkcji na rzecz OZE znajduje się w Azji (aż 60 proc. miejsc pracy w sektorze).
Dziś największym pracodawcą spośród wszystkich technologii OZE pozostaje przemysł fotowoltaiczny, który daje zatrudnienie blisko 3,4 mln osób. Ubiegły rok przyniósł wzrost o prawie 9 procent w porównaniu z 2016 r. i był związany z instalacją rekordowej ilości mocy (94 GW) w słonecznych źródłach. Szacuje się, że Chiny zapewniają dwie trzecie miejsc pracy w sektorze fotowoltaiki, co odpowiada 2,2 mln miejsc pracy (wzrost o 13 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim). Pomimo nieznacznych spadków w Japonii i Stanach Zjednoczonych, nadal kraje te plasują się bezpośrednio za Chinami pod względem zatrudnienia w sektorze fotowoltaiki. Indie i Bangladesz również znalazły się w pierwszej piątce. Łącznie na te pięć krajów przypada 90 procent globalnego rynku fotowoltaiki.
Z kolei w Unii Europejskiej, najwięcej zielonych miejsc pracy mają Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Polska i Hiszpania. Według najnowszych dostępnych danych (2016 r.), OZE dają zatrudnienie 1 mln 190 tys. mieszkańcom UE (wzrost o 30 tys. wobec poprzedniego roku). Najwięcej miejsc pracy jest związanych z biomasą (389 tys.) i energetyką wiatrową (344 tys., w tym w Niemczech 160 tys.). Energetyka wiatrowa jest jednym z najmocniejszych punktów europejskiego sektora OZE. Połowa krajów świata, które najmocniej rozwinęły swoje moce w tym zakresie w 2017, to członkowie UE. Moc morskich farm wiatrowych wzrosła w 2017 r. dwa razy mocniej niż w 2016 – o 3,1 GW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koncerny wydobywcze planują przejęcia, ale efektów na razie brak

Dla polskich firm pozyskujących ropę i gaz z zagranicznych złóż kluczowe jest dziś niedopuszczenie ...

Ukraina znów nie przyjmuje ropy z „Przyjaźni”

Ostatnia działająca nitka naftociągu „Przyjaźń” znów nie pracuje. Ukraina wstrzymała odbiór zanieczyszczonej ropy z ...

Kurtyka: Neutralność klimatyczna zmieni model życia

Jako społeczeństwa musimy podjąć pewne przesądzenia odnośnie tego, w jaki sposób zamierzamy przeewoluować model ...

Prezes Węglokoksu: eksport schodzi na drugi plan

Naszą nową rolą będą interwencyjne zakupy węgla z importu. I nie musi to być ...

Aramco: oferta za ponad 100 mld dolarów?

Władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły, że zamierzają dokonać oferty publicznej państwowego koncernu naftowego Aramco. Na ...

Polska nie przekonała Niemiec w sprawie Nord Stream 2

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 Polsce nie udało się namówić Niemiec do połączenia ...