Gaz drożeje w Europie, kraje sięgają po zapasy

By sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na gaz w związku z warunkami pogodowymi na początku 2025 roku, kraje Unii Europejskiej sięgnęły do zgromadzonych zapasów tego surowca. W tym roku przed sezonem grzewczym zgromadziły rekordowe ilości. I choć gaz na wolnym rynku podrożał, to zagrożenia, że go zabraknie, nie ma.

Publikacja: 07.01.2025 12:46

Gaz drożeje w Europie, kraje sięgają po zapasy

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Mróz i ostateczny koniec tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę podniosły ceny surowca na europejskim rynku. Po skoku o 4 proc. r/r w pierwszych dniach handlu w hubie TTF w Holandii, 6 stycznia rynek zaczął się stabilizować. Gaz potaniał o 1,2 proc. w ujęciu dobowym i kosztował 49,05 euro za megawat.

Zapasy gazu topnieją, ale wystarczą

Obecnie kraje Unii sięgają po zgromadzone latem, rekordowe zapasy gazu. Według stanu na 5 stycznia Gas Infrastructure Europe, PMG (podziemne magazyny gazu) Unii były zapełnione w blisko 70 procentach. Najwięcej gazu (powyżej 80 proc.) wciąż jest w podziemnych magazynach Polski, Hiszpanii, Szwecji i Portugalii. Powyżej 70 proc. zapełnienia mają największe na terenie Unii magazyny w Austrii, Niemczech, a także na Słowacji, w Bułgarii i we Włoszech.

Czytaj więcej

Koniec rosyjskiego gazu na Ukrainie. Warszawa i Kijów utworzą nowy hub

Magazyny Łotwy, gdzie zgromadzony jest gaz dla trzech bałtyckich republik, są pełne w 62 procentach. Węgry mają magazyny zapełnione w 66 proc. Najszybciej surowiec znika z magazynów niderlandzkich, choć i tam jest jeszcze zajęta ponad połowa pojemności.

Węgry mają dość gazu

Wzrost ceny surowca na rynku spotowym to normalna sytuacja po tym, jak pewien, dotąd stały element zaopatrzenia, nagle z bilansu rynku znika. Ostateczne zakręcenie przez Ukrainę kurka z rosyjskim surowcem, choć było od długiego czasu zapowiadane, to i tak wywołało reakcję na rynku.

Defetyzm jak zwykle sieje prorosyjski rząd Węgier, choć i on musiał przyznać, ustami szefa swojej dyplomacji, że „Węgry nie ucierpiały od decyzji Ukrainy o zakończeniu tranzytu gazu z Rosji" (wpis w mediach społecznościowych).

Sytuacja na rynku spotowym powinna się jeszcze bardziej unormować za dwa dni. Wtedy wznowi pracę zakład LNG Hammerfest w Norwegii, który na początku roku wstrzymał produkcję do 9 stycznia z powodu awarii instalacji kompresora.

Część unijnych firm zgromadziła też surowiec w największych magazynach na terenie Europy – ukraińskich. Można w nich przechować do 31 mld m3 gazu. Obecnie zajęte jest 15,6 proc. pojemności. To i tak blisko dwa razy więcej, aniżeli pozostaje do wykorzystania np. w Polsce.

Gazprom uderzył w Mołdawię, Unia pomoże

Najtrudniejsza sytuacja z gazem jest dziś w Mołdawii, gdzie Gazprom zaprzestał dostaw po nowym roku, powołując się na rzekomy dług mołdawskiego operatora Moldavgaz. Władze w Kiszyniowie wiele razy zapewniały, że długu nie ma, co potwierdził zagraniczny audyt. Gazprom domagał się 700 mln dol.

Decyzja Rosjan najmocniej uderzyła w opanowaną przez rosyjskich separatystów część Mołdawii – Naddniestrze. To Gazprom dostarczał tam cały potrzebny gaz. Teraz, z braku tych dostaw, zamknięte zostały wszystkie instytucje publiczne, szkoły, szpitale itp. Stanęły zakłady przemysłowe, a prorosyjskie władze radzą mieszkańcom, by ogrzewali się przy ogniskach. 

W tym tygodniu w Brukseli odbędą się konsultacje Komisji Europejskiej i Mołdawii w sprawie sytuacji w Naddniestrzu. KE podkreśliła, że zawsze pomagała Mołdawii przeciwstawić się szantażowi Gazpromu, skutkującemu problemami z gazem na rynku. I tym razem Kiszyniów nie pozostanie z tym sam.

Mróz i ostateczny koniec tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę podniosły ceny surowca na europejskim rynku. Po skoku o 4 proc. r/r w pierwszych dniach handlu w hubie TTF w Holandii, 6 stycznia rynek zaczął się stabilizować. Gaz potaniał o 1,2 proc. w ujęciu dobowym i kosztował 49,05 euro za megawat.

Zapasy gazu topnieją, ale wystarczą

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Coś się dzieje na oceanie. Gazowce USA gwałtownie zmieniają kurs
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Gaz
Viktor Orbán grozi UE i inkasuje niespodziewany cios od Donalda Trumpa. Chodzi znów o gaz
Gaz
Gazprom nie ma pieniędzy. Chce podwyżki cen gazu dla Rosjan
Gaz
Gaz System nie wyklucza odszkodowania za opóźnienia w rozbudowie gazoportu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Gaz
Trzeci zbiornik w gazoporcie już działa. Gaz System zakończył rozbudowę
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej